Další Čech opouští NHL! Dmitrij Jaškin začne novou kapitolu v Kontinentální hokejové lize

Foto: nhlnews.cz

To, o čem se poslední měsíce jen spekulovalo, nakonec skutečně vzalo za své! Česká legie v zámořské NHL přišla o dalšího zástupce. Útočník Dmitrij Jaškin se po dlouhých sedmi letech vrací zpátky na rodný kontinent. Podle dostupných informací prý podepsal roční smlouvu s Dynamem Moskva, takže další sezónu stráví v KHL. Jedná se v pořadí již pátého tuzemského hokejistu, o kterého začátkem léta nebyl v prestižní soutěži zájem. Co má zatím Jaškin za sebou a je vůbec nějaká naděje, že se do National Hockey League ještě někdy vrátí?

O Čechy už není takový zájem, jako tomu bývalo v minulosti

Zlaté roky českého hokeje jsou zřejmě definitivně za námi! Doby, kdy v každém zámořském klubu hrával alespoň jeden tuzemský zástupce, si pamatují už jen opravdoví pamětníci. Po odchodu Jágra, Straky, Hejduka, Ručinského, Reichela a dalších skvělých hráčů se zkrátka vytvořila trhlina, kterou mladíci z domácí hokejové školy nedokážou efektivně zacelit.

Loučení Dmitrije Jaškina je jen pomyslnou třešničkou na dortu smolného léta, které začalo odchodem Jakuba Jeřábka a pokračovalo přesunem Andreje Šustra, Libora Šuláka, Lukáše Sedláka či Tomáše Hyky. Pokud to tímto tempem bude pokračovat i nadále, budeme za pár let rádi, když se v NHL objeví alespoň jeden rodák z malé země v srdci Evropy. Nasvědčuje tomu ostatně také pohled na poslední drafty, v nichž jsme zrovna dvakrát neexcelovali.

Dosavadní hokejová cesta Dmitrije Jaškina

Nyní šestadvacetiletý Dmitrij Jaškin se narodil v ruském Omsku, odkud ještě v útlém věku zamířil spolu s rodiči do Čech. Tady se naplno projevila jeho láska k hokeji a přirozený talent od pána Boha, proto začal reprezentovat mladíky Vsetínské hokejové, která už v té době pozbyla veškerou svou dřívější slávu. Později se ze Vsetína stěhoval do mládežnických kategorií Slavie, odkud se probojoval také do A-týmu a odehrál několik pěkných zápasů. Když přišlo období draftu, vybral si jej klub St. Loius Blues ve druhém kole. Jaškin okamžitě zamířil do zámoří, kde nejprve hrával na farmě za Chicago Wolves.

Do NHL poprvé nakoukl v roce 2013 a poté se stal prakticky okamžitě jeho pravidelným účastníkem. V barvách St. Louis Blues vydržel šest let. Svou nejlepší zámořskou sezónu 2014/2015 okořenil osmnácti kanadskými body za 13 branek a 5 gólových asistencí. Na svou produktivitu z nižších soutěží ovšem nikdy nenavázal, ačkoli dostal prostoru dostatek. V roce 2018 jej Blues vyměnili do Washingtonu Capitals, kde se Jaškin dostal do VIP společnosti vedené Alexandrem Ovečkinem. Nastoupil k 32 zápasům a nyní je jasné, že po skončení letní pauzy již další nepřidá.

Vedení Capitals mu totiž nenabídlo prodloužení smlouvy a neozval se ani žádný jiný klub z NHL, takže se Jaškin rozhodl pro změnu. S nejzajímavější nabídkou přispěchali zástupci ruského Dynama Moskva hrajícího KHL a český útočník neváhal. Připojil se tedy k Jakubovi Jeřábkovi a dalším, kteří ještě předním vyměnili zámořské barvy za ruské peníze. Nic jiného jim v podstatě ani nezbývalo…

Foto: nhlnews.cz