Čtvrté finále NHL rozhodl kontroverzní moment. Ani jeden ze čtyř rozhodčích si ho nevšiml

Hokejisté Colorada jsou krok od zisku Stanley Cupu. Na ledě Tampy Bay vyhráli čtvrtý zápas 3:2 po prodloužení. Naštvaný kouč domácích, Jon Cooper, po chvilce odešel z pozápasové tiskovky. Co jej tak vytočilo?

i Zdroj fotografie: Colorado Avalanche

Tampa Bay začala ve velkém stylu a v první třetině přestřílela Colorado 17:4. Kuempera ale překonali domácí jen jednou. Ve druhé části Avs zabrali (17:9 na střely), ale na jejich přesilovkou trefu odpověděl Hedman. Ve třetí třetině tým z Denveru vyrovnal na 2:2 a nakonec došlo na prodloužení. V něm pak rozhodl kontroverzní moment. O co šlo? Nazem Kadri seskočil na led a zapojil se do hry mnohem dříve, než se Nathan MacKinnon dostal na střídačku. Konkrétně šlo o 5 vteřin. Ani ne 2 vteřiny poté vstřelil Kadri vítězný gól.

Až uvidíte vítězný gól, pochopíte

Na tiskové konferenci pak bylo jasně viditelné, jak s trenérem Lightning cloumají emoce. Jon Cooper těžko hledal slova a nakonec toho moc neřekl. „Tato porážka bude bolet mnohem více než ostatní, protože to nabíralo… Bylo to potenciálně… Nevím… Těžko se mi o tom mluví. Až uvidíte záznam vítězného gólu, tak mě pochopíte. Pravděpodobně jsme měli ještě pořád hrát. Budu vám k dispozici zítra,” prohlásil Cooper a odešel.

Po utkání vydala NHL prohlášení, ve kterém zmiňuje, že příliš mnoho hráčů na ledě může zapískat kterýkoli ze čtyř rozhodčích. „Při diskusi s NHL HO o vítězném gólu všichni čtyři rozhodčí uvedli, že v dané situaci neviděli příliš mnoho hráčů na ledě. Toto rozhodnutí nepodléhá přezkoumání videozáznamu ani ze strany NHL HO, ani ze strany rozhodčích,” stojí také v prohlášení. Jinými slovy na tuto situaci nelze použít trenérskou výzvu.

Jednoruký Cirelli, Černák mimo

Příčin vítězství Colorada je ale víc. V prodloužení byly laviny výrazně lepší, domácí tým přestřílely 10:3. Mohla to zapříčinit zranění Cirelliho a Černáka. První po ošklivě vypadajícím pádu z konce druhé třetiny dohrával v podstatě s jednou zdravou rukou. Erik Černák odehrál na ledě dohromady jen zhruba sedm a půl minuty, v defenzivě Tampy Bay dost chyběl. Michal Sergačev tak zaznamenal ice time 32:50 min.

iZdroj fotografie: Colorado Avalanche

Právě Sergačev byl na ledě s Ryanem McDonaghem při vítězné trefě Kadriho. Zatímco oba obránci za sebou měli střídání dlouhé 98 vteřin, útočník Colorada naskočil čerstvý ze střídačky a přes zatavené beky se snadno dostal do zakončení. „Bylo to prodloužené střídání v našem pásmu. On přijel ve vysoké rychlosti, dal mi to pod hůl, a pak vystřelil pod ruku Vasilevského. Nemohl jsem nic dělat, takže je to na mě,” poznamenal Sergačev.

Může jít o zlomový moment celé série. Koneckonců, jet do Colorada za stavu 1:3 nebo 2:2, to je pořádný rozdíl. Odepisovat Lightning už nyní je předčasné. Stamkos a spol. vyhráli 11 sérií v řadě. Na druhou stranu, aby završili hattrick, museli by porazit Colorado třikrát po sobě. Zatím s ním ze čtyř duelů třikrát prohráli. „Víme, jaké to je být v jejich kůži, mít šanci vyhrát doma. Není to snadná věc, pořádně nervy drásající den,” cituje Stevena Stamkose Athletic.