Česká stopa v NHL, jak se dařilo našim rodákům v základní části?

i Foto: nhl.com
                   

Základní fáze NHL již dospěla do svého konce a ještě před začátkem vyřazovacích bojů jako každý rok přišla na řadu rekapitulace a porovnání nejlepších hráčů soutěže. Produktivitu jasně ovládl Rus Nikita Kučerov se ziskem 128 bodů. Mezi brankáři zase dominoval Američan Ben Bishop s úspěšností zákroků 93,4 %. Jak si vedli Češi? Připravili jsme pro vás žebříček těch nejlepších v obou kategoriích.

Nejproduktivnější Češi

Ačkoli se do první desítky nejproduktivnějších hráčů soutěže nedokázal probojovat ani jeden český hokejista, tak výsledky první trojice z nich rozhodně nejsou špatné. Na třetí příčce skončil David Krejčí, dlouholetá opora Bostonu Bruins, se ziskem 73 bodů, díky čemuž vyrovnal své maximum z let minulých.

Tomáši Hertlovi se v dresu San Jose opravdu dařilo a skoro se mu povedlo dosáhnout průměru jednoho bodu na každý zápas. Nakonec skončil těsně pod touto hranicí, když si za 77 utkání připsal 74 bodů. Jedná je o nejlepší statistiku v jeho dosavadní zámořské kariéře, která mu v našem žebříčku vynesla druhé místo.

První není nikdo jiný než česká kometa David Pastrňák ve službách Bostonu. Přestože v letošní sezóně nastoupil vinou zranění pouze do 66 zápasů (o 16 méně než loni), dokázal vytvořit osobní rekord v podobě 81 bodů za 38 gólů a 43 asistencí! Dá se předpokládat, že pokud mu vydrží zdraví a forma, může se v příštím roce posunout klidně i do první desítky nejúspěšnějších.

Nejlepší čeští brankáři

Tak trošku nezaslouženě se na třetím místě v procentuální úspěšnosti zákroků umístil Pavel Francouz. Nezaslouženě proto, že během celé sezóny naskočil pouze do dvou zápasů, takže je otázkou, jestli by si skvělé statistiky udržel i při pravidelném zápřahu. Nicméně i tak musíme brankáře Colorada s 94,3 % úspěšných zákroků v tomto žebříčku zmínit.

Gólman, kterému patří druhé místo, je na tom co se týče odchytaných zápasů mnohem lépe. David Rittich se stal velice platným členem týmu Calgary. Chytal ve 45 zápasech, z nichž si odnesl bilanci 2,61 branky na zápas a úspěšnost zákroků 91,1 %. Ačkoli Rittichovi po sezóně končí smlouva, mohl by svými výkony přesvědčit vedení Flames, že má rozhodně co nabídnout i nadále.

O absolutním vítězi této kategorie stejně jako v předchozím případě nemůže být pochyb. Nad kariérou Petra Mrázka se ještě v předchozím ročníku snášela mračna. Přesun do Caroliny se mu ale náramně povedl a dokázal ji svými neskutečnými zákroky po devíti letech dovést do play-off. Stal se miláčkem publika. Pokud by i nadále odváděl stejně famózní výkony, o postu jedničky by bylo nejspíš definitivně rozhodnuto. To je Petr Mrázek a jeho 91,4 % úspěšných zákroků s průměrem 2,39 branky na zápas a čtyřmi čistými konty ze 40 utkání, přátelé!

Foto: nhl.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články