Česká obdoba „žlutých vest“ na plzeňském stadionu

Foto: hokej.cz

Během posledních týdnů se velice diskutovaným tématem stalo chování plzeňských hokejových fanoušků, kteří měli kvůli svým prohřeškům od vedení soutěže nůž na krku. Většina z vás má jistě v živé paměti nedávný odchod některých diváků ze stadionu poté, co se klub rozhodl přehlušit jejich hlasité nadávky muzikou. V zatím posledním utkání série play-off proti Třinci se ovšem blýskli v tom lepším světle, když svůj tým za pomoci slušného fandění dovedli k vítězství a nechali tak doutnat naději na postup do finále tohoto ročníku. Bez protestů se zápas ale nakonec stejně tak úplně neobešel.

Skvělá atmosféra s nádechem rebelství

Ačkoli se někteří fanoušci dušovali, že zápas „o všechno“ na domácím ledě vynechají na základě vyjádření, které po předchozím utkání od některých plzeňských hráčů v mediích proběhla, nakonec se i tak tribuny zaplnily téměř kompletně. A šlo o skutečně parádní podívanou. Diváci bouřlivě podporovali své ikony a zároveň si udrželi potřebnou míru korektnosti a slušného vyjadřování.

Tato skutečnost vzhledem k posledním událostem opravdu překvapila, zvláště poté, co v předchozím zápase diváci neunesli některé výroky rozhodčích a častovali je opravdu nelichotivými tituly. Když se následně na kostce objevil nápis „Raději diskotéku, než vulgarity“ a k tomu začala hlasitě hrát muzika, část skalní tribuny domácích se sebrala a odešla na většinu hrací doby mimo sektory.

Po zápase pak probíhala poměrně ostrá debata na sociálních sítích, kdy se jedni fanoušků zastávali a druzí je striktně odsuzovali. Nešťastné vyjádření jedné z největších plzeňských hvězd Jana Kováře, že odcházející fanoušky nepotřebují, situaci na klidu taktéž nepřidala. Všechny tyto faktory zapříčinily, že se část hlediště rozhodla vyjádřit protest proti aktuálnímu stavu fandění na západočeském stadionu a vyrazila podporovat svůj tým v oranžových vestách.

Co měly oranžové vesty představovat?

Oblékání vest na znamení protestu je v poslední době poměrně moderním trendem. Vzpomeňme například na Žluté vesty ve Francii, které se bouří proti prezidentu Macronovi a jeho současné politice. V podstatě toho samého chtěli docílit i Škodováci (skalní jádro fanoušků Plzně), kteří tuto akci iniciovali na svých sociálních sítích se slovy:

„Pokud jste, stejně jako my, otrávení snahou o převýchovu plzeňských fanoušků, která vyvrcholila pondělní „diskotékou“, oblečte si prosím na sobotní zápas s Třincem oranžovou reflexní vestu. Tímto ukážeme, kolik diváků je ve skutečnosti s nastoleným trendem nespokojeno.“

I přes všechny neshody ale skvělí fandové nakonec pomohli týmu k vítězství a o postupujícím se bude muset rozhodnout na ledě Třince.

Foto: hokej.cz