Česká extraliga je v krizi. Krátí se účast v Lize mistrů

Foto: top-bk.com

Po tom, co se Hradec Králové probojoval, až do samotného finále hokejové Ligy mistrů to mohlo vypadat, že český klubový hokej na tom je dobře. I když východočeský tým prohrál, rozhodně si zaslouží uznání. Na švédskou Frölundu nakonec nestačil, ale i tak šlo celkově o velmi dobrý výkon. To může vyvolat dojem i v tom, že česká extraliga je na tom lépe, než se zdálo. Jde fakt o dojem milný, což potvrzuje aktuální stav nominačních kritérií na příští ročník Ligy mistrů.

ČR pošle do Ligy mistrů o jeden tým méně

Pomineme různé problémy, které v nedávné době extraligou zmítaly a podíváme se hlavně na to, jakých úspěchů české kluby v rámci hokejové Ligy mistrů sbírají. Nebýt Hradce Králové, tak to nebylo nijak valné. A to se také podepsalo na celkovém bodovém přídělu, který nás poslal v tabulce o jednu pozici níže. A to znamená, že v dalším ročníku budeme moci do Ligy mistrů poslat také o jeden tým méně.

Místo stávajících 4 pouze 3 týmy

Co tento náš posun v tabulce Ligy mistrů znamená konkrétně? Že příští rok budeme moci poslat do této evropské soutěže klubů jenom tři týmy, místo stávajících čtyř. Nominován tak bude vítěz základní části a dále druhý tým v pořadí základní části. K nim se přidá ještě mistr extraligy – tedy tým, která následně vyhraje v play-off. Pokud by šlo o tým shodný s prvním a druhým místem, tak se štěstí usměje i na třetí klub základní části. V letošním roce jsme však mohli nominovat hned čtveřici klubů.

Nejde o velkou prestiž

Zatímco fotbalová Liga mistrů je pro každý tým něco velmi prestižního, ta hokejová přece jenom až tak velkou prestiž nemá. Klubům vznikají jak mnohé starosti, tak i náklady, které nemusí být vždy dostatečně kompenzovány. A tak může být pro některé kluby postup spíše problémem, než radost z toho, že mohou patřit mezi nejlepší Evropské celky. Dokonce lze říci, že snížení nominací je pro některé dobrou zprávou.

Foto: top-bk.com