Brutální faul nebo nešťastná náhoda? Hokejista skončil po vyhecovaném derby na vozíčku

Vražení na mantinel mu změnilo život. Po ochrnutí útočník věřil, že jde o dočasný stav. I po letech ale zůstává na vozíčku. Co se vlastně na ledě stalo?

i Zdroj fotografie: Česká para hokejová asociace
                   

Derby nesmiřitelných rivalů, navíc první utkání čtvrtfinále play-off. Duely Jihlavy s Třebíčí jsou pravidelně vyhrocené. Zápas z 22. února 2001 ovšem výrazně vyčnívá. V závěru druhé třetiny při přesilovce Horácké Slavie jel Tomáš Zelenka za pukem. Domácí obránce Marián Morava ho vzápětí zezadu ho vrazil na mantinel. Tomáš se nezvedá, nemůže. Netuší, co se stalo. Věřil ale, že operace to spraví a všechno bude v pořádku. Bohužel se mýlil.

Převoz ve vánici

Asi po dvacetiminutovém ošetření na ledě byl Zelenka převezen do jihlavské nemocnice. Tam doktoři rozhodli, že hokejista ve vážném stavu musí být transportován do Brna. Vrtulník nebylo možné využít kvůli sněhové vánici. Převoz tedy obstarala záchranka. Jenže… Trasu dlouhou 85 kilometrů výrazně zkomplikoval sníh a cesta do Brna trvala po ucpané D1 téměř tři hodiny. Tam okamžitě mířil na operační sál. Po dvou dnech se dozvěděl diagnózu: Zlomený šestý obratel a rozdrcené úlomky pátého obratle zasáhly míchu.

Tomáš Zelenka jako trenér dovedl českou sledge hokejovou reprezentaci na paralympiádu.
iZdroj fotografie: Česká para hokejová asociace

S největší pravděpodobností nikdy nebude chodit. Tomáš Zelenka ovšem věřil, že se doktoři mýlili. „Současnost pro mě znamená, že je to prostě zranění, že se z toho dostanu a věřím, že to je jako každé zranění, které jsem měl před tím. Ať to bude trvat rok, dva nebo tři, tak se z toho dostanu. Beru to jako přechodný stav,“ řekl Zelenka v dokumentu České televize A víra má mne uzdraví.

Třebíč nenastoupila

Tým Třebíče zranění Tomáše vykolejilo, klub žádal o odložení druhého zápasu play-off. Když byla žádost odmítnuta, hráči hostů k utkání nenastoupil a prohrál kontumačně 0:5. Veřejnost ani hokejoví funkcionáři se neshodli, jestli šlo o likvidační faul. Podle videozáznamu se nejednalo o likvidační či úmyslný zákrok,“ prohlásil tehdy technický ředitel první ligy Stanislav Šampalík. „Uznávám, že to byl faul. Ale nijak zákeřný, takových je spousta. Možná, že ten zákrok spíše neustál,“ poznamenal bezprostředně po inkriminovaném duelu trenér Jihlavy Karel Dvořák.

Při exhibici v Třebíči se střetly známé osobnosti se slavnými hokejisty.
iZdroj fotografie: Horácká Slavia Třebíč

Spekulovalo se i o tom, jaký trest vyfasuje od disciplinárky Marián Morava. Asociace hráčů ledního hokeje žádala pro obránce doživotní trest. Bek se stal středem pozornosti. „Poslední dny to bylo opravdu hrozné,“ přiznal Morava. Disciplinární komise svazu ho potrestala ročním zákazem působení v českém hokeji. „O výši trestu nechci polemizovat. Zajímá mě pouze zdravotní stav Zelenky. To je pro mě teď nejdůležitější,“ řekl pro iDnes obránce Jihlavy.

Série zranění

Pro Tomáše Zelenku byl celý vstup do nového milénia složitý. Málem přišel o oko, u kterého nakonec měl „jen“ osm stehů. O měsíc později si utrhl veškeré vazy v rameni, když se na rozbruslení střetl se spoluhráčem. „Probudil jsem se až druhý den v nemocnici. Jakmile jsem se z toho vyhrabal, přišlo na začátku sezony další zranění. Tentokrát to byla zlomená lýtková kost a zpřetrhané vazy na vnitřní straně kotníku. Trvalo mi asi pět měsíců, než jsem se z toho dostal,“ přiblížil útočník. O měsíc později ho Marián Morava zmrzačil.

Česká sledge hokejová reprezentace dosáhla s trenérem Tomášem Zelenkou na řadu úspěchů.
iZdroj fotografie: Česká para hokejová asociace

První měsíce po zranění věřil Zelenka, že opět bude chodit. „V první fázi jsem si myslel, že se vrátím zpátky do života bez toho, aniž bych měl nějaké následky. Realita přišla ale v ústavu v Kladrubech, kde jsem byl. Tam jsem pomalu začínal tušit, že můžu skončit na vozíku,“ ohlížel se útočník 20 let po zákroku v rozhovoru pro Hokej.cz.

Myšlenky na sebevraždu

Když se mu začal vracet cit do rukou, věřili s partnerkou Radkou, že spolu vše zvládnou. Rok po zranění se ovšem rozešli. „Protože jsem byl na Radce opravdu závislý, tak jsem to v tu chvíli hrozně těžko zvládal. Nemohl jsem se s tím furt smířit. Napadalo mě, že už jsem tady zbytečný a nemůžu to zvládnout. Měl jsem ty nejčernější myšlenky, to je pravda,“ přiznal s odstupem času.

Tomáš Zelenka je věrným fanouškem české hokejové reprezentace.
iZdroj fotografie: Česká para hokejová asociace

Pak se v něm ovšem probudil bojovník. Tomáš Zelenka začal trénovat sledge hokej v Karlových Varech a později převzal českou reprezentaci, kterou dovedl na paralympiádu. K tomu navíc začal studovat vysokou školu finanční a správní. Nyní je z něj inženýr a navíc má na dosah doktorát. „Bylo to správné rozhodnutí a jsem moc rád, že jsem ho udělal. Začal jsem s tím asi dva roky po úrazu a vrátilo mě to zpátky do života. Stejně jako para hokej. Všechny čtyři roky dodělané mám a splnil jsem téměř vše. Chybí mi asi dva články a doktorandská práce,“ podotkl Zelenka.

Žít jako všichni ostatní

Tři roky po úrazu se znovu dali dohromady s bývalou partnerkou Radkou. Po čase proběhla svatba a narodila se jim dcerka Klárka. „Pro mě to byla obrovská výhra, nepřál jsem si nic jiného,“ uvedl bývalý hokejista. Manželství ale přesto nevydrželo. Tomáše Zelenku ale rozvod nezlomil. Nyní pracuje v online marketingu.Já chci žít jako všichni ostatní. Mám hypotéku jako každý jiný, daří se mi ji umořovat, a snad to půjde i nadále,“ vysvětlil rodák z Litvínova.

S odstupem více než dvaceti let bere zákrok Mariána Moravy s nadhledem. „Roli tam sehrálo hodně věcí. Takové úrazy se vám mohou stát úplně kdekoliv. Nejde asi eliminovat to, abyste nikam nechodili, něco se může stát i doma. Já jsem prošel spoustu osudů, pokud to máte někde napsané, tak tomu asi neuniknete. Najde si vás to kdekoliv. Ať už ve sprše, všude,“ ví Tomáš Zelenka.

Dcera na prvním místě?

A jaké má plány? „Moje první dekáda nového milénia byla para hokejová, druhá dekáda byla pracovní. A teď začala nová… Udělám vše pro to, abych se cítil lépe a co nejčastěji viděl jednu slečnu,“ prozradil Zelenka. Koho měl v rozhovoru pro Hokej.cz v roce 2021 na mysli? S největší pravděpodobností dceru Kláru.

Šlo o zákeřný faul nebo nešťastnou náhodu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články