Ambiciózní štika extraligy v krizi. Co se s Vítkovicemi stalo?

GLOSA: Po boku Pardubic, pražské Sparty a třineckých Ocelářů měli být čtvrtým nejsilnějším celkem extraligového ročníku. Proč se zatím hokejové Vítkovice trápí?

i Zdroj fotografie: HC Vítkovice Ridera
                   

Patřit mezi nejlepší čtyři celky soutěže a zahrát si extraligové finále. S takovými cíli vstupovaly hokejové Vítkovice do nového ročníku nejvyšší soutěže, a to i přes několik výrazných odchodů. Kádr trenéra Miloše Holaně opustil opustili útočníci Lukáš Krenželok, Jan Bernovský, Tobias Lindberg, poté také obránce Patrik Koch a brankář Aleš Stezka. Jak se ukazuje právě defenzivní odchody však způsobily výraznější potíže, než se očekávalo.

Po sedmi kolech jsou totiž Vítkovice v počtu inkasovaných branek nejhorším extraligovým celkem. Inkasovali hned ve 27 případech, naposledy třikrát proti Olomouci. Jedním z nejviditelnějších důvodů je absence náhrady za skvěle chytajícího Aleše Stezku. Tou měl být třicetiletý Matěj Machovský, který přišel z Hradce Králové. Jenže na svého předchůdce mezi třemi tyčemi zdaleka nenavázal, inkasoval laciné branky a sklidil výraznou kritiku fanoušků.

iZdroj fotografie: HC Vítkovice Ridera

Jeho výkony se nepozdávaly ani trenéru Holaňovi, poslední dva zápasy tak odchytal méně zkušený Lukáš Klimeš. Ani on však neukazuje, že by mohl na Stezkovy výkony navázat. Ostravský celek proto musí spoléhat na zlepšení celé defenzivní činnosti, která loni částečně stála na vysoce nadstandardních výkonech brankáře. Jenže právě obrana je nečekanou Achillovou patou mužstva z moravskoslezské metropole.

Musí nás to víc bolet!

Po Kochově odchodu se najednou z obrany vytratila agresivita a hráči často brání velmi laxně. „Děláme taktické chyby v našem pásmu, je tam nedůslednost při inkasovaných gólech. Musí tam od nás být víc zarputilosti v obranném pásmu, góly dostáváme strašně lehko. Je potřeba víc obětavosti, houževnatosti, musí nás to víc bolet!“ zuřil po utkání s Pardubicemi, kdy Vítkovice inkasovali hned sedmkrát, útočník Rastislav Dej. Obdobné minely však předváděli Vítkovičtí také při posledním utkání proti Olomouci, kde soupeři bod doslova darovali.

Vítkovice tak budou mít pro naplnění svých předsezónních cílů spoustu práce. Přesto se budou moci spolehnout na produktivní ofenzivu, která funguje. V tabulce vstřelených branek jsou Holaňovi svěřenci šestí spolu s Třincem. Není však čas házet flintu do žita, sezóna je dlouhá a rozhodující duely čekají ostravský celek až na přelomu února a března.

Mají Vítkovice v případě zlepšení defenzivy šanci bojovat o nejvyšší příčky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články