Zůstane Filip Panák ve Spartě nebo zmizí v zahraničí? Obránce jasně řekl, kterou variantu upřednostňuje

Sparta nebo zahraniční angažmá? Obránce Letenských Filip Panák vysvětlil, která varianta je pro něj momentálně prioritou.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Od chvíle, kdy Filip Panák přestoupil z Karviné do Sparty, uběhlo již téměř pět let. Kvůli vleklému zranění nehrál fotbal tři roky a hrozil mu dokonce konec kariéry. Kdyby mi někdo řekl, že fotbal nebudu hrát tři roky, asi bych se zhroutil,“ přiznal osmadvacetiletý stoper v podcastu Livesport Daily. Když si poprvé poranil koleno, myslel hlavně na to, ať nejde o přetržený křížový vaz. „Zpětně si říkám, že křížák by byl zlatý,“ poznamenal Panák, který musel podstoupit tři operace kolene a kromě zánětů ho trápily i komplikace s ledvinami a játry.

Černé myšlenky

Logicky ho tak napadaly černé scénáře. „Ty myšlenky tam naskakovaly, jak to bylo nahoru, dolů. Musím poděkovat Spartě, která mě podržela. Nemyslím si, že by mě většina klubů v Česku držela takhle dlouho,“ uvedl vděčný Panák, který nyní patří mezi nejlepší stopery Fortuna ligy a v prosinci podepsal ve Spartě novou smlouvu.

Filip Panák (č. 27) patří k základním pilířům sparťanské obrany.
iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Při ohlédnutí o rok zpátky nebyli Letenští zdaleka v ideální situaci. Od léta je sice vedl trenér Priske, tým ale i kvůli řadě zranění na čelo tabulky výrazně ztrácel. „První půlrok Brian poznával ligu. Potřeboval si to celkově načíst. I nás, jak reagujeme v určitých momentech sezony. První půlrok byl samozřejmě náročný, bez něj bychom ale nebyli tak úspěšní, jak jsme teď,“ je přesvědčený osmadvacetiletý obránce.

Panák: Vyhráváme fotbalovostí i silou

Loňský kalendářní rok hodnotí Filip Panák kladně. Není se co divit. Sparta vyhrála titul a podařilo se jí vybojovat postup do jarní fáze Evropské ligy. V neposlední řadě také Krejčí a spol. vedou Fortuna ligu o pět bodů. „Moc zápasů jsme neprohráli. Zvládli jsme hodně velkých utkání. Jako tým jsme se obrovsky posunuli dopředu, protože dokážeme vyhrávat nejen fotbalovostí, ale i silou,“ ví Filip Panák.

V letošní sezoně vstřelil Filip Panák dva góly.
iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Do většiny utkání nastupuje Panák v pozici invertovaného záložníka a rozjíždí řadu akcí. Nebojí se ani vyvážet balón. „Je to něco, co mě naplňuje. Vždy mě bavilo hrát s balonem, neměl jsem rád běhání a souboje kolem toho. Samozřejmě musím plnit úkoly, ten post mě ale baví,“ podotkl obránce, který s fotbalem začínal v Příboru. Velmi si také váží podpory diváků. „Myslím, že můžu mluvit za celou kabinu. My si teď fotbal a celkově tu atmosféru kolem klubu opravdu užíváme,“ doplnil.

Pozor na vavříny

Na trenérovi Priskem hodně oceňuje lidskost a myšlení na všechny okolo. „Brian je zároveň takový spoluhráč. Snaží se mezi nás zaplout, ptá se na různé věci, které nepatří k fotbalu. Je tam i vzájemný respekt. Bavíme se normálně na rovinu, ale není to povýšení nad tím člověkem,“ popsal Panák komunikaci s koučem. A jakou má radu pro jarní část sezony? „Neusnout na Vavřínech. Jak se zlepšujeme my, tak se zlepšují i týmy kolem nás,“ má jasno.

Podle vlastních slov je Filip Panák ve Spartě šťastný. Vyjádřil se i k možnému zahraničnímu angažmá. „To je strašně těžká otázka. Nikdy nevím, co se stane. Může se stát, že za půl roku ve Spartě přestanu hrát a budu mít pocit, že pořád chci hrát fotbal. Třeba pak přijde nabídka, o které budu uvažovat. Teď jsem ale nastavený tak, že bych chtěl být ve Spartě co nejdéle a třeba v ní ukončit kariéru. Otázkou je, jestli pro Spartu budu ještě prospěšný,“ řekl o budoucnosti.

Je Filip Panák nejlepším stoperem Fortuna ligy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články