Zhodnocení přestupů: Baník buší na brány Evropy, Slovácko zaspalo

KOMENTÁŘ: Boj o evropské poháry se mimo trojlístek ve složení Viktorie Plzeň, pražská Slavia a Sparta týká také ostravského Baníku a Slovácka. Oba kluby však v zimním přestupovém období zvolili rozdílný přístup – zatímco jeden utvrdil své pohárové ambice, druhý vsadil na stabilitu.

i Zdroj fotografie: FC Baník Ostrava, 1. FC Slovácko
                   

Hned osm hráčů v tomto přestupovém období zamířilo do ostravského Baníku, což jen podtrhuje ambice majitele Václava Brabce o účasti tradičního klubu v evropských pohárech. Do celé koncepce pak zapadá i odchod Yiry Sora do pražské Slavie o který podle sportovního ředitel Aloise Grussmanna zažádal sám Nigérijec.Dlouhodobě platí, že Baník není nucen hráče prodávat za každou cenu,“ dodal na stránkách klubu.

Slezský celek mimo Sora opustil také služebně nejstarší hráč v podobě Dyjana Azeveda, mladý Daniel Šmiga se pak rovněž upsal sešívaným. Formou půlročního hostování pak zamířili do Karviné Adam Jánoš a Ondřej Chvěja, dres Viktorie Plzeň bude oblékat Roman Potočný a nová posila Karel Pojezný bude sbírat herní praxi v Pardubicích.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Kmenovým hráčem Baníku se naopak stal David Lischka, který na podzim v Ostravě hostoval s opcí z pražské Sparty. Ta si jej předčasně v zimě stáhla a doufala, že ji čtyřiadvacetiletý stoper pomůže k získání Sora. Nestalo se, Lischka tak zamířil za zhruba 15 milionů korun zpět. Baník jako alternativu na pozici středního obránce získal rovněž Martina Chlumeckého, který se po konci v Teplicích stal volným hráčem.

Hodnocení: Pohárové ambice s rozumem

Pětice hráčů pak přichází na půlroční hostování s opcí tak, aby si Baník mohl otestovat jejich schopnosti přímo ve svém mužstvu. O pokračování v Ostravě tak bojuje běloruský reprezentant Arťom Koncevoj z Ruchu Brest, středopolaři Šimon Falta a Dominik Janošek z Viktorie Plzeň a křídelník Ubong Ekpai spolu se záložníkem Ladislavem Takácsem z pražské Slavie.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Baník tak vhodně osvěžil kádr a jeho zimní přestupová politika je jasným vyhlášením tvrdého boje o poháry. Přesto s rozumem. Půlroční hostování s opcí zaručuje, že Ostrava nezíská v případě špatné adaptace finančně nákladné hráče, kteří by na hřišti neodvedli maximum.

Odchody Azeveda, Jánoše a Chvěji pak rovněž ukazují na vzestupnou tendenci a snahu trenéra Ondřeje Smetany o stabilizaci výkonů. Vystoupení právě této trojice se totiž v posledních měsících ukazovaly jako na houpačce.

iZdroj fotografie: 1. FC Slovácko

Opačnou strategii zvolilo Slovácko, jehož pohárové ambice rozhodně nejsou podobně výrazné. Provinční klub z Uherského Hradiště jako by zimní přestupové okno zaspal a kouč Martin Svědík tak mohl přivítat pouhé tři posily. Ze Slovenska se vrátil brankář Tomáš Fryšták, hostování v Hradci Králové skončilo Jakubu Rezkovi a z Ďolíčku dorazil do klubu Vladislav Levin. Nutno říci, že k nelibosti vedení pražských Bohemians.

Vlad nám hned sdělil, že se chce vrátit do Ruska za svou rodinou a pokračovat v kariéře tam,“ prohlásil k odchodu sportovní ředitel Miroslav Držmíšek s tím, že přesun na Slovácko byl překvapením. Naopak Uherské Hradiště opustil zkušený Jan Navrátil a třiadvacetiletý záložník Daniel Mareček.

Hodnocení: Z nouze ctnost

Je tak otazníkem, zda mohou být fanoušci s letošním zimním přestupovým obdobím spokojeni. Faktem zůstává, že loňské i letošní umístění Slovácka je stále prací „nad plán“ a finanční možnosti klubu jsou značně omezené. Sázka na sehranost tak není jen předností trenéra Martina Svědíka, ale také nutností.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Jak jednoduše a u každého auta ušetřit několik litrů paliva. Bez investic, bez starostí, bez námahy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský Scarabee se může při průzkumu plížit téměř neslyšně a zároveň je schopen zničit i tank
Události247.cz
Události247.cz
Okamura chce rekonstrukci vlády. A to i přesto, že Česko bude předsedat Evropské unii
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové rozluštili „zakázané“ texty staré 2 000 let. Co se na bambusových deskách dočetli?