Záložník Realu Madrid Toni Kroos se pustil do kritiky FIFY a UEFY. Jsme jen loutky, prohlásil

Stonásobný německý reprezentant Toni Kroos patří mezi stežejní postavy jak Realu Madrid, tak německé reprezentace. (zdroj fotografie: Globe Media/Reuters)

Německý záložník Toni Kroos bezpochyby patří mezi nejúspěšnější světové fotbalisty. Třicetiletý záložník, který slavil čtyři tituly v Lize mistrů i triumf s Mistrovství světa, se v německém podcastu Einfach mal Luppen rozpovídal o svých názorech jak na současný reprezentační turnaj UEFA Liga národů, tak na zvažovaný formát Evropské Premier League.

Podle Kroose jsou nové formy soutěží únavné a jsou předem odsouzeny k zániku. UEFA v září 2018 představila Ligu národů, jako novou soutěž nahrazující přátelské zápasy, před několika dny prezentovala svou novou vizi i FIFA. Ta chce razantně obměnit formát Mistrovství světa klubů, každoročního souboje zástupců sedmi klubů, které na svých kontinentech dominují.

Ilustrační foto. (zdroj fotografie: Pixabay)

Nově by se měl turnaj konat jen jednou za čtyři roky, absolvovat by ho však mělo hned čtyřiadvacet účastníků. To se však Kroosovi, který slavil vítězství v této soutěži hned pětkrát, nelíbí. „Když se podíváte na tyhle nové soutěže, je naprosto jasné o co jde. Jsme jednoduše loutky pro FIFU a UEFU. Nové soutěže jako Liga národů nebo rozšíření Mistrovství světa klubů jsou cílené jen na maximalizování zisku a v podstatě se snaží posouvat hráče k novým fyzickým limitům,“ prohlásil.

Kroos zároveň nabídnul i svůj pohled k nově zvažované Evropské Premier League, která by mohla odstartovat už v roce 2022. Ta by měla přinést pravidelné souboje elitních celků jako Real Madrid, Barcelona, Manchester United nebo Bayern Mnichov, zároveň by se do ní nemusely celky kvalifikovat ze svých domácích soutěží.

Ilustrační foto. (zdroj fotografie: Pixabay)

Soutěž, za jejímž návrhem stojí investiční společnost JP Morgan, by přímo konkurovala Lize mistrů. Narozdíl od ní by se však v základních skupinách neobjevovaly celky z papírově slabších lig. „Někdy je lepší nechat věci tak, jak jsou,“ prohlásil Kroos.