Za korupci ve fotbale padají první tresty. FAČR vyloučila pražský klub mimo profesionální soutěže

Za úplatkářskou aféru spojenou se jménem bývalého místopředsedy fotbalové asociace a kontroverzním fotbalovým funkcionářem Romanem Berbrem padaly první tresty. FAČR vyloučila pražský klub mimo profesionální soutěže.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Déle, než dekádu patřil k nejvýraznějším postavám českého fotbalu, který skrze své kontakty ovládal. Přesto sklapla klec a kontroverzní funkcionář Roman Berbr, kterému fotbalové prostředí přezdívalo „Taťka“ aktuálně čelí trestnímu stíhání. Spolu s ním je stíhán také funkcionář a šéf fotbalového Vyšehradu a Berbrův „korunní princ“ Roman Rogoz, jehož bývalý celek nyní zamíří mimo profesionální soutěže.

Etická komise FAČR rozhodla, že Rogoz se ve prospěch Vyšehradu dopustil „vícečetných disciplinárních přečinů úplatkářství a narušení regulérnosti soutěže“ a rozhodla se pro vyloučení A-mužstva z třetí nejvyšší soutěže. Podle disciplinárního řádu tak mužstvo, které z posledních šesti sezón odehrálo tři ve druhé lize, může v nadcházejícím ročníku nastoupit jen do pražského přeboru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Byl to z hlediska právního posouzení nejsložitější případ, vycházeli jsme z velké spousty důkazů a dlouho jsme zvažovali, zda a jak Vyšehrad potrestat. Rozhodli jsme se přeřadit Vyšehrad o dvě soutěže níž s okamžitou platností, tedy Vyšehrad by již nenastoupil do jarní části soutěží,“ dodal předseda Etické komise FAČR Jan Eisenreich s tím, že klub má nyní možnost se proti usnesení odvolat.

V souvislosti s přijetím úplatku v loňském utkání mezi Vyšehradem a Líšní byl potrestán delegát Miroslav Svoboda, který „neoznámil disciplinární přečiny úplatkářství a narušení regulérnosti soutěže, přestože se o jejich páchání věrohodně dozvěděl“ čímž porušil disciplinární řád. Etická komise mu udělila zákaz výkonu funkce delegáta na 18 měsíců. Trestu neujde ani trojice rozhodčích.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sudí Zdeněk Koval, Jiří Musil a Miloš Vitner byli potrestáni za to, že si nechali od Romana Rogoze nechali před utkáním Vyšehradu s Chrudimí slíbit úplatek ve výši 170 tisíc korun. „Za spáchání tohoto přečinu uložila Etická komise Zdeňku Kovalovi, Jiřímu Musilovi a Miloši Vitnerovi úhrnný disciplinární trest zákazu účasti na všech aktivitách spojených s činností FAČR na dobu 8 let a peněžitou pokutou ve výši 25 tisíc korun,“ stojí v usnesení. Všichni z výše jmenovaných se však stále mohou proti svým trestům odvolat.

Není jednoduché probrat se několika tisíci stran těch spisů. Zhruba patnáct set stran mají odposlechy, pak je tam několik tisíc stran záznamů, výpovědí, které jsme museli projít, abychom mohli rozhodnout,“ prohlásil ke zhodnocení Eisenreich. „Je to podobné vředu, který se rozříznul a teče z něj ten hnis. Toho hnisu je opravdu hodně a je složité se tím probírat,“ dodal.

Zdroj: FAČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Řidič zíral tupě před sebe, přesto neviděl semafory s červenou. Nehoda byla nevyhnutelná
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Kuriózní trable světového zbrojního průmyslu. Co vše zbrojařům hatí plány a za co vlády vyhazují peníze?
Události247.cz
Události247.cz
Putin: Západ využívá Ukrajince k jedinému účelu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověký artefakt vyjevil dávnou tajnou zprávu. Objevila se díky staletí starému principu „kouzelného zrcadla“