Yaya Touré promluvil o svém nařčení Guardioly z rasismu. Chci se omluvit, prohlásil – SportyŽivě

Yaya Touré promluvil o svém nařčení Guardioly z rasismu. Chci se omluvit, prohlásil

                   

Během osmi sezón se dnes sedmatřicetiletý záložník Yaya Touré stal jednou z legend Manchesteru City, přesto jeho odchod v létě 2018 neprobíhal hladce. Reprezentant Pobřeží slonoviny dokonce nařknul tehdejšího kouče Pepa Guardioly z toho, že „má problém s africkými hráči kamkoli přijde.“ Nyní se Touré omluvil.
Vztah španělského kouče Pepa Guardioly a defenzivního záložníka Yaya Tourého nezačal ideálně již v létě 2008, kdy se potkali ještě v barvách Barcelony. Guardiola si totiž z B-týmu katalánského velkoklubu přivedl mladého Sergia Busquetse a ten v průběhu následujících měsíců vytlačoval Tourého ze sestavy. V létě 2010 pak dostal reprezentant Pobřeží slonoviny možnost hledat si nové angažmá.

iZdroj fotografie: Reuters

Manchester City za něj zaplatil 24 miliónů eur (621 miliónů korun) a důrazný záložník důvěru anglickému klubu splácel. Zapsal se pod největší úspěchy Citizens a fanoušci pro něj vytvořili i řadu chorálů. O šest let později se na Etihad Stadium objevil i Guardiola a rozbouřil vášně fanoušků, když Tourého nezapsal na soupisku pro Ligu mistrů. Ten skrze svého agenta Dimitri Seluk trval na tom, že byl ponížen vyřazením z prvního týmu.

O několik týdnů později se Touré omluvil a spolu s Guardiolou mohl slavit svůj třetí titul anglické Premier League. Zároveň bylo oznámeno, že tehdy čtyřiatřicetiletý záložník po sezóně v klubu skončí. Na to reagoval Touré pro francouzský deník France Football slovy o údajné nevraživosti španělského kouče k africkým hráčům. „Guardiola trvá na tom, že nemá problémy s hráči tmavé pleti, protože je příliš inteligentní, než aby se nechal chytit,“ prohlásil.

iZdroj fotografie: Reuters

„Ale když si uvědomíte, že má problémy s africkými hráči kdekoli přijde, ptám se sám sebe. Je jasné, že to nikdy nepřizná. Ale až přijde den, kdy poskládá základní sestavu a bude v ní pět Afričanů, nemyslím tím naturalizované hráče, pošlu mu dort,“ uvedl v květnu 2018. Touré, který poté působil v řeckém Olympiakosu a čínském Qingdao, nyní přiznal, že se v loňském roce pokoušel Guardiolovi za svá slova omluvit. Údajně se mu však nepodařilo se španělským koučem setkat tváří v tvář.

„Když se stane něco, co je špatně, a uděláš chybu, nebo lidé použijí tvé jméno a použijí tě k provedení špatných věcí, musíš to napravit,“ prohlásil Touré pro magazín The Athletic. „Tohle bylo špatně. Chci se omluvit za to, co se stalo a za to, že jsem udělal něco špatného,“ pokračuje v současnosti sedmatřicetiletý asistent ukrajinského Olympiku Donětsk.

„Řekl jsem si, že se budu snažit komunikovat s některými důležitými lidmi v klubu, abych se omluvil. Byl jsem vůči klubu neslušný,“ přiznal. „Od té doby uplynula velmi, velmi dlouhá doba čekání na odpověď, ta stále nepřišla. A samozřejmě to chápu, že to tak cítí a nemůžu s tím nic udělat. Samozřejmě jsem v kontaktu s nějakými lidmi v klubu, ale ne s těmi z vedení,“ zakončil Touré.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 274 hlasů
Nahlásit chybu
AutoŽivě.cz
Faktory ovlivňující cenu každého ojetého vozidla. O některých možná ani nevíte
ArmádníZpravodaj.cz
Sýrie v ohrožení: Turecko dodalo džihádistům protiletadlové komplety Hawk
Události247.cz
Hlavní hygienička Svrčinová: Restaurace jen pro vybrané a konec antigenních testů. Tomu se říká „motivace“ k očkování
VědaŽivě.cz
Psaní levou rukou je spojováno s genialitou. Mezi výjimečné patří jen 10 procent světové populace