Vzpomínáte si? Řepka dostal červenou ve 2. minutě, Sparta přišla o titul

Fotbalový bouřlivák Tomáš Řepka patřil bezpochyby mezi nejlepší stopery historie českého fotbalu, jeho výkony však zastiňovaly nechvalně známé „blikance“. Po jednom z nich dokonce přišla Sparta o mistrovský titul.

i Zdroj fotografie: Reuters
                   

Důrazný stoper Tomáš Řepka patří mezi nejvýraznější postavy českého fotbalu. Fyzicky silný bek proslul svými nepříjemnými zákroky, vůdčími schopnostmi, ale také „blinkanci,“ které jeho mužstva často stály cenné body. Bývalý hráč Baníku Ostrava, Fiorentiny či West Hamu United byl však neodmyslitelnou součástí defenzivy pražské Sparty, které výrazně pomohl k zisku mistrovského titulu v ročníku 2006/2007 po svém návratu z Anglie.

A zdálo se, že forma celku z Letné bude i nadále pokračovat. Ještě tři kola před koncem Sparta vedla ligovou tabulku o pět bodů nad druhou Slavií. Zdálo se tak, že jí v cestě za obhajobou nic nebrání. Uklidněný Tomáš Řepka, který si odpykal sedmizápasový trest na červenou kartu a následné napadení kameramana České televize proti Teplicím, pevně dirigoval obranu a ta v posledních čtyřech utkáních udržela čisté konto.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Spartě tak scházelo jediné: z posledních tří utkání proti Brnu, Baníku Ostrava a Slovanu Liberec vybojovat nejméně čtyři body. Titul tak měli svěřenci trenéra Michala Bílka ve svých rukou. Navíc mohli doufat v zaváhání druhé Slavie, která by pro ohrožení jejich triumfu musela ve všech následujících utkáních zvítězit. Plány však narušilo již úvodní utkání proti Brnu, které výrazně ovlivnil právě Řepka.

Pouhých 26 sekund

Přemotivovaný kapitán domácího celku totiž vydržel na hřišti pouhé dvě minuty po úvodním hvizdu. Sparťané odvraceli první protiútok Brna na autové vhazování. Míče se však za čarou zmocnil Řepka, který doufal, že čárový rozhodčí přisoudí míč právě domácím. Po opačném verdiktu vhodil míč do obličeje brněnského obránce Pavla Besty, který okamžitě začal svíjet na zemi. Na hodinách přitom svítilo pouhých 26 vteřin od startu utkání.

Sudí Radek Matějek neváhal a Řepkovi udělil za nesportovní chování červenou kartu. Zkrat dal ráz zbytku utkání, obrana Sparty bez svého dirigenta hled dvakrát kapitulovala a s Brnem nečekaně padla. „Do dnešního zápasu nás zdobila disciplína, jenže dnes Tomáš neudržel nervy. Je to zbytečný zkrat, do této chvíle byl nejlepším hráčem ligy, ale dnes to nepochopitelně nezvládl,“ kroutil hlavou po zápase kouč Sparty Michal Bílek pro iDnes.cz.

Divadelní výstup, hájil se Řepka

Připadám si strašně,“ prohlásil po zápase Řepka, který dostal od klubu dvě stě tisícový trest. „Takové selhání je zkrátka neomluvitelné, nemá cenu se snažit nějak obhajovat. Každopádně chci ale říct, že jsem Bestovi nehodil míč s úmyslem mu jakkoliv ublížit. To, že jsem ho zasáhl do obličeje, byla spíš nešťastná souhra náhod,“ dodal s tím, že Besta podle něj situaci využil k „divadelnímu výstupu“ a nešlo o velkou ránu.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Řepkova absence v závěru sezóny a ztráta bodů v Brně nakonec stála pražskou Spartu titul. Nefunkční defenziva poté dvakrát kapitulovala i v Ostravě a do čela nečekaně zamířila konkurenční Slavia. Po porážce v posledním ligovém kole proti Liberci bylo jasné, že Sparta skvěle rozběhnutou sezónu nedokáže dovést do vítězného konce. A zlomovým momentem byl právě Řepkův „blikanec“.

Vzpomínáte si na kolaps Tomáše Řepky, který stál Spartu mistrovský titul?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články