Vzpomínáte si? Češi padli na EURU 2004 vinou pravidla, které bylo po turnaji zrušeno

V historii české reprezentace není více zdrcující porážka. Přesto by se nečekaná prohra národního týmu v semifinále EURA 2004 dnes nemohla udát. Proč?

i Zdroj fotografie: FAČR

Jde o dosud nejlepší výsledek samostatného českého týmu na velkém mezinárodním turnaji. Přesto zůstává velkým otazníkem, zda se velkým osobnostem národního týmu nakonec nemohla na krku pohupovat místo bronzové medaile zlatá či stříbrná. O ztroskotání v semifinále nad následnými mistry Evropy z Řecka totiž rozhodlo tehdy nově zavedené pravidlo, které bylo ihned po konci turnaje zrušeno. Ale zpět na začátek celého příběhu.

Národní tým pod vedením zkušeného stratéga Karla Brücknera byl před evropským turnajem ve skvělé formě. Do Portugalska, které šampionát hostilo, postoupil z prvního místa před Nizozemskem či Rakouskem a kvalifikační skupinu dokončil bez jediné porážky. Los byl přesto k českým hráčům nemilosrdný a nalosoval jim skupinu smrti spolu s Lotyšskem, Německem a Nizozemskem. V ní i přes kvalifikační úspěchy měli být favoritem právě soupeři.

iZdroj fotografie: FAČR

Myslím si, že Češi jsou velmi podceňovaní. Mě by ale nepřekvapilo, kdyby postoupili,“ shrnuje tehdejší nálady komentátor John Motson pro BBC. Češi zahájili turnaj proti Lotyšsku a po poločase mohli kroutit hlavami. Ač měli značnou herní převahu, jen několik momentů před poločasovým hvizdem nešťastně inkasovali. Góly Heinze a Baroše však dokázali zápas pět minut před koncem otočit, což je nakoplo před klíčovou částí turnaje.

Další obrat a postup

Obrat předvedli i v druhém utkání proti Nizozemsku, kde po dvaceti minutách prohrávali o dvě branky. Do konce první půle snížil Jan Koller, ve druhém dějství se prosadil Milan Baroš. Minutu před koncem pak rozhodl o vítězství Vladimír Šmicer a poslal Česko předčasně do play-off. Reprezentanti proto nastoupili do posledního utkání proti Německu ve značně pozměněné sestavě, přesto zdolali utrápeného soupeře góly Heinze a Baroše 2:1.

Čtvrtfinálový duel proti papírově slabšímu Dánsku pak byl jasnou záležitostí. Skóre otevřel krátce po půli Koller, poté se dvěma slepenými góly prezentoval Baroš a bylo jasné, že svěřenci Karla Brücknera budou bojovat o medaile. V cestě jim stálo Řecko, které svým urputným defenzivním stylem nečekaně zdolalo Francii. Papírový favorit byl přesto jasný.

Rozhodlo zrušené pravidlo

Na první červencový den však tuzemští fotbalisté nezapomenou. Nabitá česká ofenziva si totiž nečekaně vylámala zuby na řecké obraně. Šance Rosického, Baroše, Jankulovského, Kollera ani Nedvěda mezi třemi tyčemi neskončily a šlo se do prodloužení. Herně dominující Češi však v první části prodloužení nečekaně inkasovali po hlavičce obránce Traianose Dellase. Ač by dnes měl národní tým šanci dalších patnáct minut bojovat o výsledek, tehdy bylo vše jinak.

FIFA totiž zavedla těsně před turnajem pravidlo takzvaného stříbrného gólu. Pokud během první nebo druhé části prodloužení padne branka, utkání neskončí okamžitě, avšak až po dohrání rozehrané části právě prodloužení. Jediný stříbrný gól na velkém turnaji tak rozhodl o téměř okamžitém českém pádu. Dodnes jde o největší úspěch národního týmu, přesto je otazníkem, zda by nabité mužstvo nedokázalo urputné Řeky při teplé noci v portugalském Portu ještě potrápit.

Vzpomínáte si na tažení českého národního týmu evropským šampionátem 2004?