Po vyloučení v osmifinále MS 1998 ho nenáviděla celá Anglie. David Beckham to pociťoval řadu měsíců na každém kroku. Kromě nadávek a plivání došlo i na výhružky únosem malého syna.
Abychom pochopili celý příběh o vyloučení Davida Beckhama v osmifinále mistrovství světa 1998, je potřeba začít trochu zeširoka. U vztahu fotbalisty s Victorií Adamsovou. Dva měsíce před turnajem odcestovala na turné se Spice Girls a hvězda Manchesteru United nesnášela odloučení lehce. „Myslím si, že se na turnaj nesoustředí. Musí pochopit, že fotbal musí být první a zůstat první,“ řekl před šampionátem na tiskové konferenci trenér Anglie Glenn Hoddle.
Beckham: Zničilo mě to
Prohlášení bylo pro Beckhama jako facka. „Zničilo mě to, zvlášť od někoho, kdo… Zpochybňoval mě jako hráče, mou osobnost a profesionalitu,“ zavzpomínal fotbalista, pro kterého byl Glenn Hoddle od dětství idolem. Trenér si stál za svým a v prvním utkání na MS zůstal Beckham na lavičce. Ani ve druhém duelu nebyl v základní sestavě, na hřiště se dostal až v momentě, kdy musel Paul Ince střídat kvůli zranění. Proti Kolumbii již vyběhl na trávník od první minuty a parádním gólem z 25 metrů pomohl Anglii k vítězství 2:0.
A pak přišlo osudové osmifinále. Victoria právě byla se Spice Girls v New Yorku. „Před zápasem mi zavolala a řekla, že si právě udělala test a je těhotná,“ prozradil David Beckham v dokumentu Netflixu. První myšlenka, co ho napadla? Všeho nechat a vyrazit za ní. Po prvním poločase hrála Anglie s Argentinou 2:2 a Beckham u jednoho gólu asistoval. Krátce po změně stran ale neudržel nervy na uzdě.
Přihrál jsem to, přiznal Simeone
Diego Simeone ho na půli sestřelil a David Beckham oplácel. Argentinec se velmi ochotně svalil na zem. Simeone dostal od rozhodčího Nielsena žlutou a Beckham byl vyloučen. „Udělal jsem hloupou chybu. Změnila mi život,“ poznamenal s tím, že si tento moment vyčítá i po 25 letech. Měl být ale opravdu vyloučen? „Ani náhodou. Ten kontakt byl minimální, přihrál jsem to a spadl, jako by mě Beckham tvrdě praštil,“ přiznal současný trenér Atlétika Madrid.
Anglie v deseti dotáhla zápas k penaltám, ve kterých ale ostrované selhali. Paul Ince a David Batty desítku neproměnili a hrdý Albion z turnaje vypadl. Korunu všemu nasadil trenér Hoddle, který bezprostředně po utkání, řekl do televizní kamery, že vyloučení Beckhama stálo Anglii postup. Po vyřazení odletěl David do zámoří za Victorií a netušil tak, jaká bouře nenávisti se v Anglii strhla.
Nenávist na každém kroku
„Myslel jsem si, že to zvládnu. Za den nebo dva lidé zapomenou. Je těžké mluvit o tom, čím jsem prošel, protože to bylo fakt extrémní. Celá země mě nenáviděla. Kamkoliv jsem šel, každý den mě uráželi. Nejedl jsem, nespal jsem. Stala se ze mě troska. Nevěděl jsem, co dělat,“ zmínil David Beckham těžké období. Pak zavolal trenér Manchesteru United Ferguson. „Sir Alex vytvořil ostrov a nepřátelé se k němu nemohli přiblížit. Zahnali jsme je,“ poznamenal tehdejší spoluhráč Garry Neville. A zabralo to. „Na hřišti jsem se cítil v bezpečí,“ potvrdil Beckham.
Nenávist vůči třiadvacetiletému fotbalistovi ovšem jen tak nevyprchala. Pískání, bučení, plivání a nadávky schytával na každém kroku i na všech stadionech. „Fanoušci mu to dávali sežrat,“ řekl Sir Alex Ferguson. „Tohle trvalo měsíce,“ doplnil Garry Neville. Vše došlo až tak daleko, že někdo poslal Beckhamovi v dopise náboje a po narození syna Brooklyna začaly chodit výhružky únosem.
Peklo s happy endem
„Kdykoliv mě v té sezoně nakopli, znělo to, jako by ten tým dal dva góly. Když si ale fanoušci mysleli, že můžou zpívat o mé rodině, ukončil jsem to tím, že jsem dal gól,“ vzpomíná Beckham. Naštvání z urážlivých chorálů ho nakoplo a ročník, který pro něj byl peklem, zároveň skončil obrovským úspěchem. United vyhráli Premier League, FA Cup a poté i Ligu mistrů. „Byla to tak emocionální a vyčerpávající sezona. Nezvládl bych to, kdybych nebyl v klubu, jako je Manchester United,“ řekl Beckham s tím, že největší oporou mu byla Victoria.