Ve Slavii zažil hrozné peklo. Šli mi po dceři a po ženě, vzpomíná trenér na nenávist fanoušků

Fanoušci vlastního klubu jej vypískávali, byl terčem řady slovních útoků. Jak vzpomíná jeden z nejznámějších českých trenérů na své temné angažmá v pražské Slavii?

i Zdroj fotografie: SK Dynamo České Budějovice
                   

Nenávist, jakou české fotbalové prostředí dlouho nezažilo. Když dnes pětašedesátiletý kouč František Straka kývnul v říjnu 2011 na nabídku pražské Slavie, vzbudil řadu vyhrocených reakcí. A nebylo divu: sám se totiž dříve prohlašoval za kovaného sparťana, na Letné získal tři mistrovské tituly jako hráč a další přidal i jako trenér. Pro Sparťany se však jediným rozhodnutím stal zrádcem, naopak příznivci sešívaných mu neodpouštěli nálepku nepřítele.

Jak sám dnes přiznává, po letech by na obdobnou nabídku nekývnul. „Já si to dneska sám vyčítám,“ přiznal v pořadu Red Card s tím, že měl tehdy k přijmutí sešívaného angažmá dobré důvody. „Byla to šance vrátit se do první ligy. Ale nečekal jsem, jaké se rozpoutá peklo,“ vzpomíná a doplňuje, že reakce jej překvapily. „Šel jsem za pracovní příležitostí, nešel jsem rozpoutat peklo. Byl to obrovský omyl,“ dodává někdejší kouč Teplic, Českých Budějovic, Příbrami, Karviné nebo Třince.

iZdroj fotografie: SK Dynamo České Budějovice

Straka sám dodává, že tehdy nepromyslel možné následky. „Neuvědomil jsem si, co dělám za krok. Je to pro mě smutný příběh. Kdybych tohle mohl vrátit, co já bych za to dal,“ uvedl s tím, že tlak, kterému musel celých sedm měsíců sešívaného angažmá čelit byl enormní. „To, co se kolem mé osoby dělo nejen na hřišti v Edenu, tak v privátní sféře… V mnoha případech jsem nevěděl kudy kam,“ svěřil se Straka, který nakonec vinou zvyšujícího se tlaku ze strany fanoušků v březnu nadcházejícího roku klub opustil.

Straka: Mrzí mě to a lituju toho

Čelil tehdy řadě výhrůžek, musel navíc řešit i osobní útoky. Rozzuření fanoušci mu posprejovali dům, navíc vyhrožovali útoky na jeho blízké. „Vrchol by to, když mi šli po ženě a po dceři. Já jsem říkal, že tady končím a s tím nechci mít nic společného. Ale ve fotbale to tak je,“ doplňuje s tím, že peprné přesuny mezi oběma kluby se objevují ve fotbale zřídkakdy, vždy však vyvolávají vlnu nevole. „Ale tehdy jsem si uvědomil, že jsem na lidech zanechal určitý podpis. Uvědomil jsem si, co jsem provedl proti sparťanskému národu a mrzí mě to. Lituju toho,“ zakončil pro Red Card.

Vzpomínáte si na působení Franze Straky v pražské Slavii?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články