V Realu začíná být dusno! Zidane v roli spasitele zatím neuspěl

Foto: marca.com

V sezóně 2012/2013 coby asistent hlavního trenéra Carla Ancelottiho dovedl Real Madrid k vítězství v Lize mistrů a Španělském fotbalovém poháru známém jako Copa del Rey. O tři roky později se do A týmu vrátil už jako hlavní kouč, když nahradil odvolaného Rafaela Beníteze. Třikrát po sobě dovedl své svěřence k triumfu v prestižní Lize mistrů, dvakrát pozvedl nad hlavu Superpohár UEFA, ve dvou letech po sobě zvítězil na Mistrovství světa klubů a po jednom poháru přidal také v rámci Priméra Division či Španělského superpoháru. První trenérské angažmá legendárnímu Zidanovi vyšlo na jedničku. Jenže na druhý pokus už to tak slavně nevypadá…

Takový opětovný návrat si Zidane určitě nepředstavoval

Dnes již sedmačtyřicetiletý Zinedine Zidane odešel z pozice hlavního trenéra Realu Madrid v roce 2018 a bezprostředně po něm se s Bílým baletem rozloučil také Cristiano Ronaldo, který zamířil do kádru staré dámy z Juventusu. Roli lodivoda slavného španělského týmu převzal Julen Lopetengui, který sice nezačal špatně, nicméně po pěti otřesných zápasech v řadě si balil kufry a nahradil jej Santiago Solari – ovšem pouze dočasně. Těsně před koncem minulého ročníku byla vyslyšena přání mnoha skalních příznivců Realu, když se vedení klubu dohodlo na opětovném angažování Zinedina Zidana, jehož v té době všichni považovali za fotbalového kouzelníka.

Zidane se sice nechtěl pasovat do role spasitele, nicméně od počátku říkal, že má s klubem opět jen ty nejvyšší možné ambice:

„Jsem šťastný, že jsem zase zpátky doma. Chci zapracovat na tom, abychom klub společně dostali zpátky tam, kam patří.“

Realita se zatím od původních očekávání značně liší

Do konce ročníku 2018/2019 nemohl Zidane s tehdejší podobou týmu pranic udělat. Fanouškům několikrát sdělil, že sice přišel s předstihem, ale nové angažmá pro něj oficiálně začíná až během letní pauzy, kdy bude moci sám připravit hráče na sezónu následující. V létě klub přivedl řadu výrazných posil v čele s Edenem Hazardem, Lukou Jovičem, Ferlandem Mendym, Rodrygem, Lucasem Silvou či Éderem Militãem, jenže už během přípravy bylo jasné, že žádný velký zázrak se konat nebude.

První ostrý zápas po skončení letní pauzy proti Bayernu Mnichov prohrál Real Madrid rozdílem třídy, následovala remíza s nepříliš nebezpečným Arsenalem a k nespokojenosti navrch přispěla také ostudná prohra s městským rivalem v poměru 3:7. Na domácí scéně si svěřenci Zinedina Zidana zatím drží poměrně slušnou bilanci a po čtyřech kolech jsou na třetím místě se ztrátou dvou bodů na vedoucí Barcelonu. V Evropě, kde se točí největší peníze, jsou jejich výkony žalostné.

Blíží se Zidanův strmý pád?

Poslední kapkou se stal zápas Ligy mistrů proti francouzskému gigantovi Paris Saint-Germain, který Real deklasoval rozdílem třídy s konečným skóre 3:0 na výsledkové tabuli. Výsledek byl o to bolestnější, že PSG do utkání nemohlo počítat se svými největšími útočnými hvězdami Kylianem Mbappém, Edisonem Cavanim ani  Brazilcem Neymarem.

Mnoho fanoušků na sociálních sítích jakoby zapomnělo na Zidanovi dřívější úspěchy a nyní volají po jeho okamžitém vyhazovu. Navíc zpochybňují, že by vůbec kdy měl nějaké velké trenérské kvality. Podle nich totiž za vším stál hlavně faktor Cristiana Ronalda, který se Bílému baletu dodnes nepovedl nahradit.

Foto: marca.com