UEFA bude jednat o vyloučení Realu Madrid, Manchesteru City a Chelsea z Ligy mistrů

Zdroj fotografie: Reuters

Třem ze čtyř semifinalistů letošního ročníku Ligy mistrů hrozí vyloučení ze soutěže. Podle člena výkonného výboru UEFA Jespera Möllera má jít o reakci na spuštěný projekt Superligy, která by sdružovala dvanáct nejbohatších evropských klubů.

Nový formát Ligy mistrů i projekt Superligy pro nejbohatších dvanáct evropských velkoklubů. Fotbalovým prostředím zuří zatím nevídaný konflikt, který může v nadcházejících dnech vygradovat i faktickým koncem letošního ročníku Ligy mistrů ve prospěch francouzského Paris Saint-Germain.

Podle člena výkonného výboru UEFA a dánského funkcionáře Jaspera Möllera totiž bude evropská fotbalová asociace jednat o vyloučení španělského Realu Madrid a anglických velkoklubů Manchesteru City a Chelsea již tento týden. „Očekávám, že se to stane v pátek a potom se uvidí, jakým způsobem může být dokončena Liga mistrů,“ prohlásil pro CBS Sports Möller.

Zdroj fotografie: Reuters

Za vyloučením stojí i současný prezident UEFA Aleksander Čeferin, podle jehož slov je situace stále řešena s právníky. „Využijeme všech dostupných trestů. Já to vidím tak, že kluby i jejich hráči by měli být okamžitě vyloučeni ze všech našich soutěží,“ prohlásil slovinský funkcionář. UEFA tak razantně reaguje na projekt Superligy, který byl dnes představen.

Jak jsme informovali včera, tato soutěž pro dvanáct nejbohatších evropských celků, by měla nabízet pravidelné souboje formou ligových utkání. Do Superligy, jak byl projekt nazván, by se měli zapojit anglické velkokluby Manchester City, Manchester United, Liverpool, Arsenal, Chelsea a Tottenham, trio španělských zástupců, tedy Atlético Madrid, Barcelona a Real Madrid a tři týmy italské Serie A Inter, Juventus a AC Milán.

Podle anglických médií má být soutěž reakcí na plánované změny v Lize mistrů, který byly včera oznámeny. Nejprestižnější klubová soutěž světa se od sezóny 2024/2025 zbaví základních skupin, navíc se rozšíří o čtyři mužstva. Každé z nich pak má v první fázi soutěže odehrát 10 utkání, podle jejichž výsledků se rozhodne o postupu do dalších částí. Superliga by se zároveň měla oproti nové Lize mistrů stát výdělečnější soutěží.

Zdroj fotografie: Reuters

Soutěž, kterou finančně zastřešila investiční skupina JP Morgan, by měla být pod samosprávou samotných klubů, čímž by napodobila obdobné sportovní soutěže v Severní Americe. Kluby by soutěžily o 3,5 miliardy eur (téměř 88 miliard korun) a každý ze zakladatelských klubů by si tak rozdělil zhruba 7,8 miliardy korun.

Zakládající dvanáctku by však mělo doplnit dalších osm klubů tak, aby se odehrály dvě skupiny po deseti mužstvech. Na jaře by pak následovala vyřazovací fáze mezi nejlepšími týmy z obou skupin. Do soutěže by se nekvalifikovalo, připojit by se tak do ní mohly i celky z Asie nebo Jižní Ameriky. Je však otázkou, jak bude spor mezi zástupci Superligy a UEFA gradovat.