Evropské velkokluby chystají vlastní superligu na protest proti změnám v Lize mistrů. Jak má vypadat nový formát?

Zdroj fotografie: Reuters

Soutěž, která by měla nabídnout klání známé především z Ligy mistrů každý týden. Projekt fotbalové Superligy, která by měla sdružovat nejbohatší celky z Anglie, Itálie a Španělska, však naráží na odpor ze strany UEFY i FIFY.

Podle francouzského deníku L’Equipe by měl být projekt zvaný ‚Evropská superliga‘ pravidelným soubojem dvanácti špičkových klubů, hrajících aktuálně anglickou Premier League, španělskou La Ligu a italskou Serii A. Má jít o reakci ze strany klubů na plánované velké změny ve fungování Ligy mistrů. Spekuluje se o tzv. švýcarském modelu, který by měl platit od sezóny 2024/2025.

Účast v nové superlize by se měla týkat i anglického Liverpoolu. Zdroj fotografie: Reuters

Ten by mimo jiné znamenal rozšíření účastníků na 36, tedy nárůst o čtyři mužstva. Zrušeny by měly být základní skupiny a týmy by v první části soutěže měly odehrát celkem deset utkání, z čehož pět domácím a pět ve venkovním prostředí. Podle výsledků pak postoupí do dalších fází soutěže. Nový formát by rovněž znamenal i zvýšení počtu utkání oproti současnému stavu, což obzvláště anglickým mužstvům nevyhovuje. Ty totiž čeká mimo domácí soutěž a Ligu mistrů i FA Cup a Carabao Cup.

Podle L’Equipe o formát nové Superligy mají zájem angličtí giganti Manchester City, Manchester United, Liverpool, Arsenal, Chelsea a Tottenham. Soutěž by měla doplnit trojice španělských zástupců, tedy Atlético Madrid, Barcelona a Real Madrid a tři mužstva italské Serie A Inter, Juventus a AC Milán.

O projekt má zájem i španělská Barcelona. Zdroj fotografie: Reuters

Musíme se společné postavit proti tomuto cynickému projektu, založeném na vlastním zájmu několika klubů v době, kdy společnost potřebuje solidaritu více než kdy jindy,“ stojí v prohlášení UEFY. „Zvážíme všechna opatření, která máme k dispozici na všech úrovních, a to jak soudních, tak sportovních, abychom tomu zabránili. Fotbal je založen na otevřených soutěžích a sportovních zásluhách, nemůže to být jinak,“ dodává.

Podle dřívějšího oznámení FIFY a šesti konfederací ovládajících reprezentační fotbal by měly kluby a hráči, kteří v nové lize nastoupí mít stopku ze všech domácích soutěžích, evropských pohárech i na reprezentační půdě. UEFA zároveň poděkovala klubům z Francie a Německa, které se do projektu odmítly zapojit. Konkrétně podle L’Equipe mělo jít o loňské finalisty Ligy mistrů Bayern Mnichov a Paris Saint-Germain.

„Vyzýváme všechny milovníky fotbalu, příznivce a politiky, aby se k nám připojili v boji proti takovému projektu, pokud by měl být oznámen. Tento přetrvávající vlastní zájem několika lidí trvá příliš dlouho. Dost je dost,“ stojí v prohlášení.