Evropské velkokluby chystají vlastní superligu na protest proti změnám v Lize mistrů. Jak má vypadat nový formát? – SportyŽivě

Evropské velkokluby chystají vlastní superligu na protest proti změnám v Lize mistrů. Jak má vypadat nový formát?

i Zdroj fotografie: Reuters
                   

Soutěž, která by měla nabídnout klání známé především z Ligy mistrů každý týden. Projekt fotbalové Superligy, která by měla sdružovat nejbohatší celky z Anglie, Itálie a Španělska, však naráží na odpor ze strany UEFY i FIFY.
Podle francouzského deníku L’Equipe by měl být projekt zvaný ‚Evropská superliga‘ pravidelným soubojem dvanácti špičkových klubů, hrajících aktuálně anglickou Premier League, španělskou La Ligu a italskou Serii A. Má jít o reakci ze strany klubů na plánované velké změny ve fungování Ligy mistrů. Spekuluje se o tzv. švýcarském modelu, který by měl platit od sezóny 2024/2025.

iZdroj fotografie: Reuters

Účast v nové superlize by se měla týkat i anglického Liverpoolu. Zdroj fotografie: Reuters

Ten by mimo jiné znamenal rozšíření účastníků na 36, tedy nárůst o čtyři mužstva. Zrušeny by měly být základní skupiny a týmy by v první části soutěže měly odehrát celkem deset utkání, z čehož pět domácím a pět ve venkovním prostředí. Podle výsledků pak postoupí do dalších fází soutěže. Nový formát by rovněž znamenal i zvýšení počtu utkání oproti současnému stavu, což obzvláště anglickým mužstvům nevyhovuje. Ty totiž čeká mimo domácí soutěž a Ligu mistrů i FA Cup a Carabao Cup.

Podle L’Equipe o formát nové Superligy mají zájem angličtí giganti Manchester City, Manchester United, Liverpool, Arsenal, Chelsea a Tottenham. Soutěž by měla doplnit trojice španělských zástupců, tedy Atlético Madrid, Barcelona a Real Madrid a tři mužstva italské Serie A Inter, Juventus a AC Milán.

iZdroj fotografie: Reuters

O projekt má zájem i španělská Barcelona. Zdroj fotografie: Reuters

Musíme se společné postavit proti tomuto cynickému projektu, založeném na vlastním zájmu několika klubů v době, kdy společnost potřebuje solidaritu více než kdy jindy,“ stojí v prohlášení UEFY. „Zvážíme všechna opatření, která máme k dispozici na všech úrovních, a to jak soudních, tak sportovních, abychom tomu zabránili. Fotbal je založen na otevřených soutěžích a sportovních zásluhách, nemůže to být jinak,“ dodává.

Podle dřívějšího oznámení FIFY a šesti konfederací ovládajících reprezentační fotbal by měly kluby a hráči, kteří v nové lize nastoupí mít stopku ze všech domácích soutěžích, evropských pohárech i na reprezentační půdě. UEFA zároveň poděkovala klubům z Francie a Německa, které se do projektu odmítly zapojit. Konkrétně podle L’Equipe mělo jít o loňské finalisty Ligy mistrů Bayern Mnichov a Paris Saint-Germain.

„Vyzýváme všechny milovníky fotbalu, příznivce a politiky, aby se k nám připojili v boji proti takovému projektu, pokud by měl být oznámen. Tento přetrvávající vlastní zájem několika lidí trvá příliš dlouho. Dost je dost,“ stojí v prohlášení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 181 hlasů
Nahlásit chybu
AutoŽivě.cz
Sebevědomý řidič se pustil do konfliktu na dálnici. Brzy však zjistil, že udělal velkou chybu. Video zachytilo nemilou situaci
ArmádníZpravodaj.cz
Z-35 Heli Trener: Poslední československý vrtulník skončil neúspěchem, i přesto se nesmazatelně vepsal do historie
Události247.cz
Epidemie covidu nabírá na síle, nemocnice se plní raketovým tempem. Vláda zpřísnila opatření
VědaŽivě.cz
Proč váš nový vztah patrně skončí jako ten předchozí? Hru můžete změnit a rozbité randění spravit