Trable pro Messiho a spol. Pokud fotbalová Barcelona nesníží platy, hrozí jí bankrot

(zdroj: reuters.com, action images)

Miliardové nákupy, ale i neúspěchy. Fotbalová Barcelona, kterou v posledních dnech po rezignaci opustil dlouholetý prezident Jose Maria Bartomeu, se zmítá v problémech. Podle katalánské rozhlasové stanice RAC1 budou muset Blaugranas snížit platy svých hráčů o 190 miliónů euro (v přepočtu 5,19 miliardy korun), jinak bude klub čelit reálné hrozbě bankrotu. Jednání o redukci mezd mezi hráči a aktuálním vedením, reprezentovaným právníky, započala již pátek.

Situace Barcelony je kritická, Kataláncům nehraje do karet ani čas. Klub po rezignaci prezidenta Jose Marii Bartomea vedou kluboví právníci, kteří musí rychle jednat. Pro celou situaci je stěžejní, aby dokázali hráči odsouhlasit dohodu, která od 5. listopadu sníží jejich platy o třetinu, jinak je pravděpodobné, že Blaugras v lednu zbankrotují.

Kluk však musí řešit i další znepokojivou situaci ohledně argentinského kapitán Lionela Messiho. Ten má podle spekulací od léta namířeno do anglického Manchesteru City a jeho odchod je ve fotbalových kruzích téměř hotovou věcí. Pokud však skutečně po vypršení smlouvy příští léto odejde a neprodlouží kontrakt, Barcelona mu bude muset vyplatit velmi tučný výstupní bonus.

Chybí peníze turistů i z Ligy mistrů

Šéf řídícího výboru Carles Tusquets, který po odchodu Bartomea převzal řízení chodu klubu, popsal jak těžká ekonomická situace v klubu panuje. „Naším hlavním zájmem jsou finance klubu. Pandemie ovlivňuje Barcelonu čím dál více a těžce. Finance klubu závisí i na cestovním ruchu, tento příjem je však aktuálně ztracen. Situace není růžová, musíme pokračovat v myšlenkách přechozího vedení a najít cestu, jak řešit problémy, kterým čelíme,“ řekl pro deník AS.

Katalánský klub však tratí nejen na cestovním ruchu, ale i na prázdném téměř stotisícovém stadionu Camp Nou. Dočasně zavřít musely i klubové obchody a muzea, redukovány navíc byly i odměny v rámci utkání Ligy mistrů.