Trable pro Barcelonu a Valencii. Španělům hrozí odečet bodů

Stále se vzpamatovává z finančních potíží, přesto jí hrozí další trable. Fotbalová Barcelona řeší závažné obvinění, které může vést až ke ztrátě bodů.

i Zdroj fotografie: Reuters
                   

Teprve dva týdny uplynuly od trestu pro italský Juventus, který byl obviněný z falšování účetnictví. Turínský velkoklub opustilo téměř celé vedení, prvnímu týmu navíc byl udělen nekompromisní trest. Italská fotbalová federace odečetla Juventusu v aktuální tabulce Serie A hned patnáct bodů. Tým se tak propadl na třináctou příčku. Obdobný osud by již brzy mohl podle informací Football Espana čekat také kluby ze španělské La Ligy.

Konkrétně jde o aktuálně vedoucí Barcelonu, která má na čele náskok pěti bodů, a čtrnáctou Valencii. Podle bývalého místopředsedy aragonského klubu Miguel Zorio se oba kluby dopustily obdobného falšování účetnictví. Informace španělského deníku Mundo Deportivo mluví o tom, že podezření padlo na dva přestupy mezi Barcelonou a Valencií v roce 2019. Má jít o přesun Neta Murary do Barcelony za 26 milionů eur s bonusy ve výši 9 milionů eur a transfer Jaspera Cilessena opačným směrem za bezmála 35 milionů eur.

Někdejší viceprezident Valencie Zorio již údajně podal protikorupčnímu oddělení oficiální stížnost, ve které obviňuje z falšování účetnictví, zpronevěry, korupce a neloajální správy jak majitele klubu Petera Lima, tak bývalé prezidenty Amadea Salva, Anila Murthyho a současného prezidenta Layhoona Chana. Ve stejném procesu je zmíněna také Barcelona, kterou by podle Football Espana v případě prokázání čekal totožný stejný trest.

Zoria: Hodnota přestupů byla úmyslně nadhodnocená

Do případu má být údajně zapletený její bývalý prezident Josep Maria Bartomeu, agenti Jorge Mendes a investiční fondy Benfica Stars a Quality Sports Investment. „Případ může záviset na tom, zda se podaří prokázat úmysl tak, jako v případě Juventusu,“ tvrdí španělský deník. Podle Zoria se na dohodě chtěl obohatit zejména současný majitel Valencie Lim. Ten chtěl údajně zakrýt ztrátu ve výši 30 milionů eur za finanční rok a vylepšit si tak pozici vůči pravidlům Finanční Fair Play.

iZdroj fotografie: Valencia CF

Hodnota obou hráčů tak byla finančně výrazně nadhodnocena s cílem vyhnout se problémům v účetnictví a možnému postihu. Zoria rovněž tvrdí, že La Liga o celém podvodu věděla, rozhodla se nad ním však přivřít oči. Deník Mundo Deportivo však upozorňuje na fakt, že může jít o nástroj boje mezi Zoriem a Limem. Bývalý místopředseda chce totiž singapurského obchodníka z klubu vytlačit a již podal návrh na možný odkup akcií Valencie.

Je možné, že Valencia s Barcelonou nadhodnotily své přestupy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články