Tomáš Rosický se vrátit zpátky na fotbalové trávníky

Foto: planetfootball.com

Sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický se sice už před nějakou dobou definitivně rozloučil s profesionální sportovní kariérou, ani to mu ovšem nebrání se svému milovanému sportu aktivně věnovat i nadále. Rodák z Prahy se v zápase okresního přeboru mezi Šestajovicemi a Kostelcem u Křížků postavil netradičně do branky a hlavně jeho zásluhou prvně zmíněný celek zvítězil v poměru 3:2. Jaké další známé tváře se v malém klubu objevily?

Šestajovice ožily díky zástupu slavných osobností

Zápas mezi Šestajovicemi a Kostelcem u Křížků v rámci okresního přeboru Prahy-Východ po dlouhé době navštívila v podstatě celá vesnice, což znamená přibližně 720 obyvatel. Proč takový náhlý zájem o provinční fotbal? Na hřišti se totiž objevil slavný odchovanec pražské Sparty Tomáš Rosický, který zaujal pozici mezi třemi tyčemi. Nebyl však jedinou osobností na straně domácích. Tým do utkání vedl sportovní komentátor Jaromír Bosák a mezi jeho svěřence patří i Jiří Rosický, bratr slavnějšího Tomáše, který rovněž prošel Spartou a hrával také za rezervu španělského Atlética Madrid či rakouský SW Bregenz.

Sázka na spojení slavných sourozenců Šestajovicím vyšla, na domácí půdě vyhráli 3:2 a právě Tomáš Rosický měl na tomto výsledku lví podíl. Zápas totiž za stavu 2:2 došel až do prodloužení, kde týmy čekal penaltový roztřel. Rosický reflexivním skokem jeden z pokutových kopů zlikvidoval a mohl se tak radovat z vítězství.

Kouč Jaromír Bosák byl z představení jednoho z neuznávanějších českých fotbalistů v historii opravdu nadšený, i když přiznal, že na jeho přítomnost si tamní fanoušci nemohou příliš zvykat. Má totiž ve svém mateřském klubu velmi nabitý program, takže se může uvolnit jen zřídkakdy. Za Šestajovice odehrál Rosický několik zápasů i v minulé sezóně, tehdy ovšem nastupoval zásadně jako hráč v poli, na což jsme u něj byli po čas jeho bohaté kariéry zvyklí. V nižší úrovni si ovšem mohl vyzkoušet i jinou roli na hřišti a jak se ukázalo, i jako brankář by se jistě uživil.

Sportovní cesta Tomáše Rosického

Tomáš Rosický začínal coby mládežnický talent v pražské Spartě, odkud se rovnou posunul do tamního A týmu. Za něj nastupoval po dobu tří let a odváděl natolik přesvědčivé výkony, že po něm začala pokukovat řada zahraničních klubů. On se nakonec rozhodl pro německou Borussii Dortmund, která za něj Spartě vyplatila neskutečných 504 milionů korun. V prvním ročníku po svém přesunu byl Rosický u zisku titulu mistra Bundesligy a druhého místa v Poháru UEFA. V té době si také poprvé vysloužil přezdívku „Malý Mozart“.

Když se Dortmund v roce 2005 dostal do finanční krize, bylo jasné, že velcí hráči v čele s Rosickým musejí pryč. O rok později se tedy stěhoval na britské ostrovy, kde posílil kádr Arsenalu. V té době se potkával s plejádou slavných fotbalových mužů v čele s Thierrym Henrym či Robinem van Persiem. I když si jej fanoušci v Londýně nesmírně považovali, je pravdou, že za deset let v jejich barvách příliš zápasů neodehrál. Jeho nadějnou kariéru totiž brzdila četná zranění, kvůli nimž se poměrně často stával terčem posměchu české veřejnosti.

Ani po návratu do milované Sparty se zdravotních problémů nezbavil a proto se po 12 odehraných zápasech rozhodl pověsit kopačky na hřebík a stal se sportovním ředitelem. I když je Rosický významnou osobností českého fotbalu a dokázal mnohé, nemůžeme se ubránit určité hladině smutku. Kdyby byl totiž zcela zdráv, mohl toho totiž dokázat ještě mnohem více!

Foto: planetfootball.com