Tomáš Rosický promluvil o sparťanském zmaru

Foto: express.co.uk

Fotbalová Sparta Praha zažívá jeden z nejhorších vstupů do nového ročníku. Nejprve vypadla v předkole Evropské ligy. Posléze schytala několik výsměšných porážek od podceňovaných klubů na domácí scéně. Výsledkem této šarády je zatím sedmá příčka v tabulce Fortuna ligy, která nejenže nezajišťuje účast v příštím ročníku evropských pohárů, zůstává navíc také daleko za očekáváním vedení klubu. Co s tím? Tomáš Rosický se na klubovém Youtube kanálu rozpovídal o budoucnosti i svých vlastních omylech.

Rosický stále věří, že Jílek je muž na svém místě

Kritice mnoha fanoušků Sparty čelí zejména trenér Václav Jílek, který po svém letním příchodu z Olomouce nedokázal najít ideální základní sestavu a tým pod jeho vedením výsledkově ani herně příliš nepřesvědčil. Ačkoli by mnozí rádi viděli jeho hlavu na špalku, Tomáš Rosický veřejnost ubezpečil, že Jílek má jeho plnou důvěru. Zároveň ale dodal, že čekání na lepší zítřky nemůže trvat věčně:

„Na tabulku se mi nedívá dobře. Ale v práci trenéra Jílka věříme. S týmem jsem skoro denně, takže vidím, jak s ním pracuje. Určitě to není to jednoduchá situace. Herní projev a výsledky se výrazně liší od původních očekávání. Kritika je zasloužená – na mě, na hráče, na trenéra. Vidím jeho práci a věříme, že můžeme jít dopředu. Ale už je nejvyšší čas to ukázat. Jedno z kritérií pro trenéra Jílka bylo, aby měl tým jasnou tvář. Chceme hrát kreativní fotbal s držením míče a předvádět to v intenzitě. Po ztrátě míče tam musí být snaha ho chtít získat zpátky.“

Rosický naznačil, že některé posily se nepovedly

Devětatřicetiletý Tomáš Rosický se dále rozpovídal o týmu jako takovém. Dle jeho názoru mají jeden z nejtalentovanějších kádrů v lize, který hodně spoléhá na mladé hráče. Bohužel se těm starším zatím nedaří přijmout roli lídrů. Kdo by to měl být? Sportovní ředitel míní, že především Libor Kozák, Martin Frýdek a Costa. Od těch se na začátku nové sezóny opravdu čekalo mnohem víc.

Někdejší fotbalista Borussie Dortmund či Arsenalu neházel vinu na ostatní a přiznal, že výběr posil jde výhradně na jeho hlavu. To v podstatě znamená, že některých přivedených jmen dnes lituje. O koho ovšem konkrétně jde, prozradit nechtěl:

„Co se týče posil, je to moje zodpovědnost. Všechny přestupy jdou jednoznačně za mnou. Na začátku výběru hráče je samozřejmě trenér, který si řekne, co chce a co může potřebovat. Pak máme kritéria, která by hráč měl splňovat. Na konci musí se vším být srozuměný trenér, musí chtít hráče taky.“

Bolístka Sparty? Především četná zranění

Sparta momentálně nemůže počítat hned s několika důležitými hráči a ačkoli se již někteří fotbalisté vrátili do sestavy, marodka je stále velice rozsáhlá. Co s tímto problémem dělat? Rosický sdělil, že tato věc je dlouhodobě v řešení, avšak na výsledek si ještě budeme muset nějaký čas počkat:

„Řešíme to, snažíme se vytvořit jasný systém. Vytvořili jsme něco nového a věříme, že to půjde. Ale nezmění se to ze dne na den, je to dlouhodobá věc. Pro celé fungování klubu je zásadní, aby hráči byli k dispozici. Máme dva nové fyzioterapeuty, dalšího kondičního trenéra, všechno zastřešuje Ben Ashworth, bude to jeho zodpovědnost.“

Foto: express.co.uk