To se nepovedlo! Nejhorší nákupy útočníků v podání pražské Sparty (1. část)

                   

Sparta je po celou dobu své existence považována za takový kult českého fotbalu. Na kontě má ze všech celků největší počet titulů a téměř každý fotbalista by byl rád, kdyby se v jejich řadách mohl alespoň pro jeden zápas objevit. V poslední době se letenským sice fatálně nedaří, to jim však na prestiži nijak neubírá. Dokonce i takový velmistr na poli fotbalu se ovšem může někdy udělat chybu v úsudku. Víte například, jací útočníci byli pro Spartu hotovou noční můrou napříč historií?

14. místo – Gogol Mebrahtu

Jméno tohoto rodáka ze Súdánu už si možná mnozí z vás vůbec nepamatují. Není se ostatně čemu divit, nyní osmadvacetiletý útočník toho na Letné příliš mnoho nepředvedl. Přicházel jako poměrně překvapivá posila roku 2018 z Mladé Boleslavi, kde během dvou let nastřílel 14 branek.

Ve Spartě ovšem odehrál sedm soutěžních utkání, během nichž ani jednou neohrozil soupeřovu branku a následně si pakoval kufry. Andrea Stramaccioni udělal za dobu svého působení v Praze mnoho špatných rozhodnutí a přestup Mebrahtu byl jedním z nich. Reprezentant Austrálie je nyní hráčem maďarského Puskás Akadémia a na svou sparťanskou anabázi by nejraději zapomněl, ostatně stejně jako Sparta samotná.

13. místo – Juraj Piroška

Doby, kdy byl Juraj Piroška považován za jednu z největších fotbalových nadějí sousedního Slovenska, jsou již dávnou minulostí, která se navíc nikdy nestala realitou. Nyní dvaatřicetiletý útočník odešel ještě v mládežnickém věku do Německého Freiburgu, ačkoli byl o něj zájem i v Itálii nebo Francii. Tam prošel juniorskými kategoriemi, ale do A-týmu se nikdy nepodíval, takže se nakonec vrátil domů do rodného Slovenska. Tam se mu začalo poměrně dařit, dokonce tím zaujal skauty Sparty.

Ty jej v roce 2009 přivedli na Letnou a očekávali, že se z něj stane největší úderná síla klubu. Jak moc se ovšem mýlili. V domácí nejvyšší lize Piroška odehrál pouze několik minut, v semifinále MOL Cupu navíc vykouzlil chybu při pekutových kopech, kvůli níž Sparta vypadla. Po jednom roce si sbalil kufry a zmizel zpět na Slovensko, kde působí dodnes. Na to, jaká se mu na začátku věštila budoucnost, toho v životě mnoho nedokázal.

12. místo – Dave Simpson

Kanaďan Dave Simpson se do České republiky od začátku absolutně nehodil. Mnoho příznivců Sparty bylo šokováno, když jej za 350 tisíc eur přitáhla z maďarského Lompard-Pápa. Jednalo se mimochodem o jeden z nejdražších přestupů maďarské ligy v historii. Nyní šestatřicetiletý rodák z Toronta přišel na Letnou, což bylo v podstatě všechno, co by se o něm tak dalo říci. Dostal šanci v jednom utkání přípravy roku 2006, jenže tehdejšího hlavního kouče Michala Bílka svými výkony nepřesvědčil.

Do ostrého zápasu v dresu Sparty nikdy nenastoupil, okamžitě si začal stěhoval po různých hostováních v nižších tuzemských soutěží. Nikde se však neuchytil a proto po dvou letech raději zmizel z české fotbalové mapy, která mu dodnes určitě leží v žaludku. Kariéru dohrává v rodné Kanadě, brzy se ale nejspíš bude poroučet do hráčského důchodu.

Foto: footballski.fr

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články