Tito Češi mají zákaz vstupu na sportovní stadiony: Utkání budou sledovat maximálně v televizi. Týká se to i vás?

Řadu let platí v Česku praxe, že jsou výtržníci potrestáni zákazem vstupu na stadion. V pár klubech si ovšem mohou flastr „odpracovat“.

i Zdroj fotografie: SK Slavia Praha
                   

Sportovní kluby mají mnoho variant, jak potrestat problémové fanoušky. Jednou z variant je zamezení vstupu na stadion. Využívají ho především kluby z fotbalové Fortuna ligy. Hříšníci pak mohou utkání sledovat maximálně v televizi. Délka zákazu se přitom může lišit podle vážnosti prohřešku.

Divočina na Letné

Za co můžete takový trest dostat? Například za vběhnutí na hrací plochu. Například v roce 2018 při utkání Sparty se Suboticou vtrhli na hřiště rozezlení chuligáni. Letenský klub krátce po zápase oznámil, že bude chtít hříšníkům zakázat vstup na stadion a vymáhat po nich škody. Policie později podle serveru iDnes identifikovala 12 výtržníků, kterým následně Sparta zakázala vstup na stadion.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Další příklad? Při ligovém utkání Sparty s Plzní fanoušci Viktorie hodili ze sektoru hostů světlice a dělbuchy mezi domácí diváky. Policie chuligána, který tímto způsobem vážně zranil mladou ženu, našla a hrozilo mu až 10 let vězení. Takové osoby nepovažujeme za své fanoušky a podnikneme v rámci dostupných možných opatření všechny kroky k zamezení jejich vstupu na veškerá utkání FC Viktoria Plzeň,“ oznámil západočeský klub.

Neházejte nic na hřiště

Na podzim 2022 trestala i Slavia. Sedm chuligánů vyfasovalo dvouletý trest a jeden recidivista se do Edenu nepodívá 4 roky. „Zákazem vstupu na stadion a vysokou finanční pokutou bude potrestáno za vhazování předmětů na plochu celkem sedm návštěvníků posledních dvou zápasů, v jednom případě v obou zápasech. Prosíme všechny fans, aby se podobného jednání vyvarovali. Klub je za to tvrdě sankcionován,“ uvedl na Twitteru Jaroslav Tvrdík.

iZdroj fotografie: Creative Commons / Petr Kanka / CC BY-SA 2.0

Sešívaní k zákazu vstupu na stadion sáhli i dříve. Po závěrečném utkání sezony 2021/22 zatrhli sešívaní dvěma výtržníkům vstup dokonce na 5 let. Všichni zmínění navíc vyfasovali pokutu 50 tisíc korun.  „Vím, že v rámci tvrdosti jsme u jednoho studenta pokutu snížili výměnou za brigádnické práce a v jednom případě jsme přijali náhradní plnění služby firmy fanouška,“ sdělil Tvrdík deníku Sport. A jaká je horní hranice zákazu vstupu? Doživotí!

Druhá šance

Například Sparta ovšem letos v létě rozjela program pro fanoušky se zákazem vstupu na stadion. „Práce s fanoušky je pro klub prioritou, záleží nám na komunikaci s naším publikem. V případě rizikového jednání na tribunách přistupujeme k represivním krokům, zároveň ale budeme poskytovat možnost se na stadion vrátit. Domníváme se, že jsou v našich řadách fanoušci, kteří si zaslouží druhou šanci,“ řekl generální ředitel Sparty František Čupr. Délka absolvování programu bude individuální a neměla by u žádného fanouška přesáhnout 1 rok.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články