Symboly sparťanského zmaru (prozatím) pokračují

Po trenérovi Andrea Stramaccionim se Sparta ještě stále pořádně nevzpamatovala. Změnit by to měl až nyní příchod trenéra Václava Jílka, který aktivně a ve spolupráci s Tomášem Rosickým pracuje na hledání nových posil na všechny herní pozice. Mimo to se také hojně spekulovalo o budoucnosti některých fotbalistů, které do kádru přivedl Jílkův italský předchůdce za skutečně ohromné částky, nicméně během svého působení se zatím zrovna dvakrát nepředvedli. Řeč je o Tal Ben Chaimovi, Semihu Kayovi a Georgesovi Mandjeckovi. Tato trojice aktuálně zahájila přípravy s pražským celkem a stále mají šanci, že s nimi „nová Sparta“ bude počítat.

Jílek hodlá dát šanci všem, kteří o to mají zájem

Přípravy na novou sezónu jsou v plném proudu a Sparta rozhodně nezahálí. Jelikož by vedení letenského klubu rádo zapomnělo na sérii přešlapů z let minulých, chce se během přípravy vyzbrojit skutečně zásadně. K dnešnímu dni bylo představeno již několik zvučných posil v čele se záložníkem Michalem Trávníkem, útočníkem Liborem Kozákem či obráncem norského původu Andreasem Vindheimem. Kromě nich se o místo sestavě mají poprat také zvučná jména z let minulých, která ve Spartě pod vedením předchozího realizačního týmu příliš nepřesvědčila.

Jak si jednotlivé „posily“ vlastně vedly?

Devětadvacetiletý Tal Ben Chaim přicházel na Letnou s velkým očekáváním a za historicky největší přestupovou částku v rámci České republiky, která činila 2,9 milionu eur. Rodák z Izraele se měl stát lídrem záložních řad, což se mu ovšem nakonec nepodařilo. Na začátku uplynulé sezóny se navíc vážně zranil, kvůli čemuž stihl odehrát pouhé dva soutěžní zápasy. Osm měsíců léčil koleno doma v Izraeli a nyní je prý konečně připraven k návratu na trávníky. Jelikož Spartu opustit nechce, dostal šanci se zapojit do přípravy.

Stejně jako Tal Ben Chaim se k ostatním hráčům sparťanského kádru připojil také Semih Kaya, který měl rovněž za éry Andrea Stramaccionio předvádět naprosto heroické výkony, což ani zdaleka nepotvrdil. Obrana pod jeho vedením často hořela a nedokázala si poradit ani s výrazně slabšími týmy české nejvyšší soutěže. I proto se nyní osmadvacetiletý Kaya stěhoval na hostování do Galatasaraye Istanbul, kde v minulosti působil například Milan Baroš. Ani tam svými výkony příliš nepřesvědčil a do herního zápřahu se dostával jen zřídka kdy. Proto jej Galatasaray poslal zpátky do Čech, kde se i on pokusí nakopnout uvadající kariéru.

No a v neposlední řadě tu máme Georgese Mandjecka, jehož roční anabáze ve Spartě čítala pouhých deset soutěžních zápasů, po kterých se v létě roku 2018 tento kamerunský rodák stěhoval nejprve do FC Méty a posléze Maccabi Haifa. Nyní se s reprezentačním výběrem pere na mistrovství Afriky a až tento turnaj skončí, i on se připojí ke sparťanské přípravě.

Foto: m.haberturk.com