Strmý pád vycházející fotbalové hvězdy, která do velkoklubu přestoupila příliš brzy

Foto: vi.nl

Psal se rok 2007 a tehdy jednadvacetiletý Royston Drenthe přestupoval po famózním mistrovství Evropy juniorů z nizozemského Feyenoordu do slavného Realu Madrid. Tam se uvedl vskutku impozantní první sezónou, kdy si fanoušky na svou stranu naklonil zejména krásnou brankou hned při svém premiérovém startu. Svým slavnějším spoluhráčům pomohl i zisku titulu mistrů La Ligy a přední fotbaloví odborníci mu věštili zářnou budoucnost. Hovořilo se o něm jako o soukmenovci Lionela Messiho a Cristiana Ronalda. Jenže kde ty loňské sněhy jsou. Uplynuly dlouhých dvanáct let a Drenthe se už fotbalem neživí. Co se na jeho cestě za slávou a uznáním pokazilo?

Život mu změnil až evropský šampionát juniorů

Rodák z nizozemského Rotterdamu Royston Drenthe v mládežnických kategoriích Feyenoordu, odkud se také později propracoval mezi dospělé. Ačkoli na sebe už tenkrát poutal pozornost zahraničních klubů, dal o sobě výrazněji vědět až na EURU do jednadvaceti let v roce 2007. Tehdy totiž jeho hvězda zahořela naplno. Drenthe svými výkony táhl nizozemskou reprezentaci mladíků kupředu a výrazně přispěl ke konečnému prvnímu místu.

Následně byl vyhlášen největší hvězdou turnaje, což se ještě před ním povedlo například českému brankáři Petru Čechovi, italskému záložníkovi Andrea Pirlovi či Klaasu-Janu Huntelaarovi. O fotbalistu byl bezprostředně po skončení turnaje obrovský zájem, což on sám dokládá slovy:

„Všechno šlo jako po másle. Když se mi pak začaly ozývat velké evropské kluby, nevěděl jsem, kam dřív skočit. Musel jsem se ale nějak rozhodnout. Bylo mi dvacet a volali mi z Chelsea, Manchesteru United, Barcelony…“

Sázka na Real Madrid mu bohužel nevyšla

Jelikož Drentheho otčím byl skalním fanouškem španělského Realu Madrid, nebylo zbytí – mladík se rozhodl vyslyšet vábení právě z těchto míst. Měl možnost nastupovat po boku takových legend jako například Pepeho, Raúla, Sneijdera, Robbena či Cannavara. Úvodní zápas v novém působišti mu vyšel, krásnou střelou rozhodl o výhře Bílého Baletu a tamní fanoušci si jej okamžitě zamilovali.

To však bylo jediným světlým momentem, který Drenthe v Madridu zažil. Později se dle svých slov nedokázal vyrovnat s obrovským tlakem, který je na hráče vyvíjen. Ono těch 90 tisíc lidí v hledišti dokáže zamávat přeci jen s každým, když na to není zvyklý. Výkony mladého Nizozemce se začaly neustále zhoršovat a ke zlepšení nepomohla ani hostování v Herculesu nebo Evertonu. Jelikož už fotbalista neodváděl maximum ani na trénincích, po definitivním rozloučení s Realem nemohl dlouho zavadit o nové angažmá.

Neúspěšného restartu kariéry Drenthe nelituje, dnes je prý spokojený

Royston Drenthe od roku 2013 vystřídal dalších šest klubů ve snaze znovu nakopnout svou skomírající slávu, avšak všechny pokusy byly marné. Devět let po úžasném přestupu do Realu Madrid se tak rozhodl pro ukončení kariéry profesionálního sportovce. Momentálně hraje třetí nizozemskou ligu a fotbal vnímá pouze jako koníček. Dle svých slov ovšem nelituje hořkého pádu, který je potkal:

„Od oficiálního oznámení mého rozloučení s fotbalem jsem toho dělal vážně spoustu. Hodně jsem se věnoval například hudbě. Vlastnil jsem nahrávací společnost, ale také obchod s oblečením, obchod s parfémy a další. Ničeho z toho ale nelituji. Jsem naprosto spokojený s tím, jakým směrem se můj život ubírat. Neměnil bych ani za nic.“

Foto: vi.nl