Vyhozených sto milionů? Nestál jsem za nic, přiznala nepovedená posila Chelsea

PŘÍBĚH: Měl být posilou, která posune londýnskou Chelsea na další úroveň. Přesto po pouhém roce odcházel s astronomickou ztrátou.

i Zdroj fotografie: Chelsea FC
                   

Na přelomu tisíciletí patřil k nejvýraznějším tvářím anglické nejvyšší soutěže. Kanonýr Chris Sutton patřil k postrachům obránců a trefy sbíral jak v dresu Norwiche, tak Blackburnu. Za oba celky nasázel v průběhu šesti sezón více než osmdesát branek a dlouhodobě byl spojován s přesunem do týmů bojujících o poháry. Kýžený přesun přišel až po sestupu Blackburnu o soutěž níže v létě 1999. Suttona si vyhlédla londýnská Chelsea, která tehdy posilovala svůj kádr.

Třetí celek uplynulého ročníku věřil, že právě s novou posilou v sestavě dosáhne na vyšší příčky. Proto neváhala za člena širší reprezentační nominace zaplatit na tehdejší dobu astronomických deset milionů liber, tedy téměř čtvrt miliardy korun. Netrvalo však dlouho a přišlo kruté vystřízlivění. Sutton se v sestavě trápil a nedařilo se mu prosazovat se v tehdejším herním stylu trenéra Gianlucy Vialliho.

iZdroj fotografie: Chelsea FC

Britský tisk pravidelně odkazoval na jeho nespokojenost. Nepomohla mu ani vysoká cenovka znamenající vysoká očekávání a už v průběhu podzimu bylo jasné, že tenhle přestup se Chelsea nepovedl. Sutton sice nastoupil v lize za Chelsea do 28 utkání, zaznamenal však jednu jedinou branku. Mužstvo tak muselo spoléhat pouze na trefy Toreho André Floa a Gustava Poyeta a propadlo se až na pátou příčku tabulky.

Odchod do Skotska jako záchrana

Když se po sezóně objevila možnost Suttona prodat, vedení neváhalo. O několik dní později jej jako svou posilu za bezmála 6 milionů liber (162 milionů korun) představil skotský Celtic. Chelsea tak prodělala okolo sta milionů liber, přesto mohla být ztráta daleko vyšší. Jak sám Suttom posléze přiznal, angažmá na Stamford Bridge pro něj bylo tragické. „Roky jsem se snažil se tomu vyhnout, ale je jasné, že jsem tehdy nestál za nic,“ přiznal pro FourFourTwo.

Tyhle věci se stávají, když přestupujete za velké peníze a očekává se, že se budete pravidelně prosazovat. Fanoušci očekávají, že ukážete svou hodnotu. Já jsem časem ztratil poprvé v kariéře i kus střeleckého sebevědomí. Jako kanonýr nemůžete začít váhat, musíte být aktivní a zapojovat se do všeho. Neviním nikoho jiného než sebe. Byl jsem zkrátka neskutečně průměrný,“ zakončil.

Sutton se posléze v barvách Celticu stal legendou. Za skotský tým nasázel 86 branek a podepsal se pod čtyři mistrovské tituly a cestu do finále Poháru UEFA. Posléze se vrátil do Anglie, kde krátce působil v dresu Birminghamu a Aston Villy. Dnes působí jako televizní expert britské stanice BT Sport.

Jsou vysoká přestupové částky pro hráče příliš zavazující?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články