Stamiliony se valí do českého fotbalu. Rozdělí si je ale jen Sparta, Slavia a Plzeň. Proč mají ostatní kluby smůlu?

Více než půl miliardy korun pošle UEFA českým klubům. Částka navíc může brzy výrazně nabobtnat. Kasy si naplní jen Sparta, Slavia a Plzeň.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

České kluby podle specializovaného serveru Football Coefficient vykopaly v evropských pohárech v letošní sezoně dohromady více než 24 milionů eur. Pokud zakončí základní skupiny výhrami, jejich konta se ještě výrazně rozrostou. Kolik mohou získat v závěrečném hracím dnu? V ideálním případě Sparta, Slavia a Plzeň přidají k tomuto společnému účtu 7,61 milionu eur. To znamená, že by do elitních týmů přiteklo téměř 32 milionů eur. V přepočtu to vychází přibližně na 772 milionů korun! Toto číslo by navíc v případě dalších postupů v jarní fázi nebylo konečné.

Viktoria září

Fotbalisté Plzně předvádějí na pohárové scéně fantastickou formu. Ve skupině Konferenční ligy ještě neztratili ani bod a v pěti utkáních inkasovali jediný gól. Viktoria postarala o 47,3 procent bodů do národního koeficientu. Do západočeské kasy zatím přiteklo 6 868 000 eur (cca 167 milionů korun). Je to sice výrazně méně než za minulou sezonu, kdy Plzeň hrála základní skupinu Ligy mistrů (a vydělala 19 milionů eur), přesto jde o skvělou částku.

Plzeň netratila ve skupině Konferenční ligy zatím ani bod.
iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Sparta, která aktuálně zažívá euforii po vítězství nad Betisem Sevilla, dosud vykopala v Evropské lize 7 608 000 eur. V přepočtu jde o více než 185 milionů korun. Zajímavostí je, že téměř třetinu této částky inkasují Letenští za desetiletý koeficient. V případě, že by Krejčí a spol. skupinu Evropské ligy vyhráli, překročili by hranici 10 milionů eur.

Zápas o 71 milionů korun

Vítězem skupiny se Sparta stane, když porazí Aris Limassol alespoň o čtyři góly a souboj Betisu s Rangers skončí remízou. Za výhru ve skupině EL je odměna 630 tisíc eur (cca 15,3 milionů korun). Za 1. místo ve skupině je vypsán bonus 1,1 milionu eur. Její ovládnutí navíc znamená automatickou vstupenku do osmifinále Evropské ligy, které je spojeno s odměnou 1,2 milionu eur. Priskeho tým tak příště bude hrát o 2,93 milionu eur, což vychází na více než 71 milionů korun.

Útočník Václav Jurečka skóroval na hřišti Sheriffu Tiraspol patičkou.
iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

A jak si vedou sešívaní? Po finanční stránce jsou na tom z českých klubů nejlépe. Slavia, která s dvanácti body vede skupinu, vydělala v letošním ročníku Evropské ligy 9 186 000 eur (cca 223,7 milionu korun). Třetinu z této částky inkasují červenobílí za desetiletý koeficient. Stejně jako jejich arcirival z Letné bude Trpišovského tým v závěrečném kole základní skupiny hrát o více než 71 milionů korun. Stačí, aby Slavia na svém stadionu porazila Servette Ženeva.

Kam dojdou české kluby v evropských pohárech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články