Stála o něj Slavia, zářil v Boleslavi. Jak se daří kanonýrovi, který přepsal historii ligy?

STORY: Tučným písmem se zapsal do historie nejvyšší soutěže. Jak se daří nejproduktivnějšímu hráči ligové sezóny tři roky od přestupu do zahraničí?

i Zdroj fotografie: Dynamo Moscow
                   

32 utkání, 29 branek. Ruský kanonýr Nikolaj Komličenko byl v ligovém ročníku 2018/19 nezastavitelný a táhl Mladou Boleslav do boje o pohárové příčky. Svou produktivitou přepisoval letité ligové rekordy a dodnes drží ten nejcennější: vstřelil nejvíce branek v jednom ročníku nejvyšší soutěže. V Mladé Boleslavi vydržel důrazný Rus ještě půlrok, v němž zaznamenal dalších deset přesných zásahů. Poté následoval velký přestup.

Zájemců bylo hned několik včetně pražské Slavie, nakonec se však Komličenko rozhodl vrátit do vlasti. Téměř stomilionovou přestupovou částku zaplatilo Mladé Boleslavi moskevské Dynamo a člen širší reprezentační nominace se těšil na další kariérní růst. Jenže po třech letech od přestupu je jasné, že Komličenko příliš velkou díru do světa neudělal a jeho potenciál velkého kanonýra zřejmě zůstane nenaplněný.

iZdroj fotografie: Dynamo Moscow

Během roku a půl v dresu Dynama Moskva si vysloužil pověst velkého paliče vyložených šancí a nedařilo se mu ani herně. Přicházel jako jedna z velkých hvězd ruského fotbalu a jasný hráč základní sestavy, přesto postupně ze sestavy vypadával. Nakonec za Dynamo odehrál 37 utkání, v nichž se trefil pouze sedmkrát. Ze hry však zaznamenal jen dva góly, v pěti případech šlo o proměněný pokutový kop.

Pomohl až odliv kvality

Nebylo proto překvapením, že Dynamo jej posléze uvolnilo na hostování s opcí do Rostova. Celek z metropole na řece Don měl výrazně skromnější ambice, což Komličenkovi pomohlo. Zbavil se tlaku, stal se ústřední postavou mužstva a během sezóny zaznamenal osm ligových tref. Výraznou měrou se podepsal pod záchranu Rostova mezi elitou a o několik týdnů později ruský klub aktivoval opci a zaplatil za útočníka okolo 36 milionů korun.

Ruská invaze na Ukrajinu však způsobila masivní odliv hvězdných hráčů z tamní nejvyšší soutěže, jejíž úroveň se rapidně propadla. Komličenko rázem pookřál a uplynulý ročník byl dosud jeho nejproduktivnějším po odchodu z Mladé Boleslavi. Hned na startu ročníku se trefil čtyřikrát ve čtyřech utkáních, posléze zaznamenal dalších šest branek. Dvanáctkrát si připsal asistenci a patřil mezi nejlepší hráče soutěže.

Potenciál nenaplnil

Letos se zatím v jedenácti utkáních trefil třikrát, přesto bude zřejmě opět hlavní útočnou tváří Rostova. Přesto je jeho kariérní vývoj vzhledem k vysokému potenciálu zklamáním. V osmadvaceti letech může Komličenko jen těžko pomýšlet na přestup do jednoho z velkých evropských klubů, stále mu navíc chybí zkušenosti s evropskými poháry nebo zisk jedné z trofejí. Je tak velkým otazníkem, zda produktivní kanonýr návratem do Ruska své kariéře spíše neuškodil.

Vzpomínáte si na výkony Nikolaje Komličenka v dresu Mladé Boleslavi?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články