Sparta pod drobnohledem, slaboučký Kozák a možný návrat Mandjecka

                   

Hlavní trenér Sparty Václav Jílek rozhodně nemá jednoduchou pozici. Od začátku bylo jasné, že od něj vedení i fanoušci letenských očekávají snad až příliš. Historicky neúspěšnější celek českého fotbalu nezažívá ty nejlepší roky své existence a zdá se, že ani letos nelichotivou šňůru neutne. Po prvních třech kolech mají Pražané na kontě pouhé čtyři body, které navíc získali z duelů proti výrazně slabším soupeřům.

Poslední zápas s Českými Budějovicemi jenom potvrdil, že přemýšlet o předních příčkách tabulky by bylo naprosto nereálné a možná i vidina evropských pohárů v příštím roce zanedlouho proteče mezi prsty. Trápí se snad všichni členové základní sestavy v čele s Liborem Kozákem, jenž s kapitánskou páskou na paži stále nedostál své pověsti střelce. Pomůže Mandjeck, něhož si Sparta stáhla zpátky z hostování?

Zmar Libora Kozáka zatím není takový, aby Jílka znervózněl

Třicetiletý útočník Libor Kozák se zkušenostmi z italské nejvyšší soutěže měl být stěžejní posilou do útočných řad, která bude pravidelně střílet branky a díky svým zkušenostem potáhne celek vzhůru. Opak se ovšem stal pravdou. Rodák z Opavy v přípravě neskóroval ani jednou a první tři kola Fortuna ligy se nesly v naprosto stejném duchu. Více než radujícího se Kozáka jej tedy můžeme vídat v pozici, kdy nechápavě kroutí hlavou nebo si tutéž část těla schovává do dlaní. Do nadějných střeleckých pozic se sice dostává, jenže samotné zakončení fatálně vázne a ani pokračující zápasová praxe nepomáhá. Každý jiný kouč by jej už dávno poslal na lavičku náhradníku, Václav Jílek je o jeho kvalitách ovšem i nadále přesvědčený. Novinářům sdělil:

„Ale já z toho nervy nemám. Libor výborně pracuje a do šancí se dostává. Věřím, že se probudí a začne je proměňovat. Nemám důvod nad ním lámat hůl.“

Vsadí Sparta na staré „dobré“ koně?

Za dob Andrea Stramaccioni přišlo na Letnou mnoho drahých zahraničních posil, které se posléze neosvědčily a proto nakonec putovaly buďto na hostování nebo přestup. Nyní to vypadá, že se jádro původního přerodu Sparty opět vrací na místo činu. V základní sestavě se nám již několikrát ukázal Semih Kaya a nastupuje také Srdjan Plavšič. O kvalitě jejich výkonů bychom mohli samozřejmě polemizovat.

Dalším navrátilcem by měl podle všeho být Georges Mandjeck, Kamerunec, který stál Spartu v roce 2017 neskutečných třicet milionů korun. Tehdy pohořel už během prvního půl roku v Čechách a stěhoval se proto na hostování do Maccabi Haifa. Tam prý defenzivní záložník chytil druhý dech a začal opět potvrzovat, proč se o něj kluby dříve doslova praly. Na Africkém šampionátu se mu také dařilo, takže se Sparta logicky rozhodla povolat jej zpět. Otázkou ovšem je, jestli se bude Mandjeckovi do Prahy chtít. Podle svých slov totiž nebyl příliš spokojený s plněním smlouvy ani prostředím. Objeví se ještě v rudém dresu, nebo se obě strany dohodnou na předčasném ukončení spolupráce?

Foto: twitock.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články