Španělé navrhují poslat fotbalisty na neplacené volno. Ti nesouhlasí

O tom, že koronavirus výrazně ochromil sport, o tom není pochyb. Nejenom, že se mnoho plánovaných akcí muselo odložit nebo zrušit. Do hry vstupují také otázky týkající se peněz. Kluby ztrácejí příjmy a přitom musí platit svým hráčům. Není proto divu, že různé kluby světa, včetně České republiky, řeší co se svými hráči a jak a z čeho je zaplatit.

Zdroj fotografie: news.sportbox.ru

O tom, že koronavirus výrazně ochromil sport, o tom není pochyb. Nejenom, že se mnoho plánovaných akcí muselo odložit nebo zrušit. Do hry vstupují také otázky týkající se peněz. Kluby ztrácejí příjmy a přitom musí platit svým hráčům. Není proto divu, že různé kluby světa, včetně České republiky, řeší co se svými hráči a jak a z čeho je zaplatit.

Snižování, nebo propouštění

Řada klubů začíná přistupovat na jednu ze dvou možností. Tou první je rozvázání smlouvy s daným hráčem, což není ani příjemné pro samotného fotbalistu, tak to není příjemné ani pro klub. Ten se v tu chvíli stává terčem mediálních útoků a to ho nestaví do dobré pozice v rámci budoucího vyjednávání se sponzory.

Zdroj fotografie: ftt.info

Proto řada klubů raději volí smírnou cestu a kompromisy. Těmi můžeme nazvat dohody se současnými hráči o tom, o kolik si nechají snížit plat. Tento postup má po celém světě překvapivě silnou podporu jak mezi veřejností, tak i mezi mnohými hráči. Ti přistupují na to, že si nechají plat snížit i o vyšší desítky procent. Chápou, že klub je v obtížné situaci a stále je lepší brát méně než riskovat že klub zbankrotuje a místo mála nebude nic.

Španělé navrhují neplatit nic

Ze Španělska, ze země které trápí koronavirus opravdu velmi výrazně, nyní přišla poměrně zajímavá zpráva, která se týká hráčů místních fotbalových klubů. Šéfové tamních lig totiž přišli s nápadem, že hráči dostanou volno. Na tom by nebylo až tak nic zvláštního, jelikož teď stejně možnost tréninku nemají a tak jim zbývá jen to, že se udržují ve formě v domácích podmínkách.

Zdroj fotografie: overbetting.expert

Vedení španělské ligy však má na mysli, že hráči by dostali takzvané neplacené volno. Jednoduše řečeno by byli doma tak jako nyní, ale úplně bez jakéhokoliv příjmu. Ten by začali dostávat až ve chvíli, kdy se situace s epidemií a karanténou vyřeší a až se začne znovu hrát.

Finance na prvním místě

Důvod takového návrhu je celkem jednoduchý. Za vším hledejme peníze. Vedení ligy je totiž dalším článkem řetězu, který musí řešit celkové finanční ztráty a toto má být jedna z cest, jak zachovat jak budoucnost samotné ligy, tak i budoucnost klubů. Proto vedení ligy doporučuje klubům, aby hráče místo snižování platu posílali právě na neplacené volno.

Zdroj fotografie: goodfon.ru

Návrh vyvolal očekávanou reakci

Jak asi tento návrh dopadl, je poměrně pochopitelné. Nejenom, že na toto reagovali celkem podrážděně samotná hráči. Své si k tomu řekla i hráčská asociace, která má nad hráči určitou ochranu a která má za úkol ochraňovat zájmy hráčů, kam v podstatě patří i jejich nárok na plat. Podle vyjádření asociace dokonce není k takovému kroku ani důvod, jelikož španělská liga stále nebyla oficiálně ukončena, pouze je vše přerušeno.

Vzájemné domluvy fungují

Počkejme, zda tento návrh nepřijde na přetřes ještě v budoucnu, kdy se letošní ročník skutečně uzavře, nebo kdy bude jasné, že koronavirus bude Španělsko trápit ještě velmi dlouho. Zatím je fungujícím řešením vzájemná domluva hráčů a klubů. To stejné můžeme říci i o klubech v jiných zemích, včetně České republiky.