Souboj o krále ligových střelců v režii dvou kanonýrů

i Foto: twitter.com
                   

Zimní přestupové období bylo na české fotbalové scéně poměrně rušné a přestože se hovořilo o několika zajímavých posilách pro všechny elitní kluby naší země, nutno podotknout, že většina slavných jmen zamířila na opačnou stranu. Slavii za rekordní částku opustil Tomáš Souček, v Plzni svůj poslední zápas odehrál Michael Krmenčík, Mladá Boleslav neudržela Nikolaje Komličenka. V boji o titul ligového krále střelců kvůli posledním dvěma zmíněným odchodům zůstávají už jen Guélor Kanga s Martinem Doležalem. Který z nich bude nakonec úspěšnější?

Poslední tři králové střelců jsou mimo hru

V posledních třech ročnících Fortuna ligy se ani jedno jméno na postu nejlepšího střelce neopakovalo. Jako první si titul odnesl vysloužilý David Lafata, po něm štafetu převzal Michael Krmenčík a naposledy se o tento úspěch zasadil Nikolaj Komličenko, jenž zároveň překonal rekord v počtu vstřelených branek v rámci jedné sezóny. Ačkoli Krmenčík společně s Komličenkem vládli kanonýrům i na podzim, přes zimu je kluby ve svých řadách neudržely a oba tak zamířili na zajímavé zahraniční adresy.

Kdo tedy letos ovládne statistiky? V úvahu samozřejmě připadají především dvě jména, které se navíc dělí o prvenství stejným počtem branek. Jablonecký Martin Doležal jich stejně jako letenský Guélor Kanga nastřílel deset. Určit jasného favorita není vůbec jednoduché, jelikož každý z fotbalistů figuruje na jiném postu a zastává v týmu jiné úlohy.

O vítězi rozhodnou detaily a sobeckost v zakončení

Doležal je jasným útočníkem číslo jedna a branky střílí především ze hry. Kanga má jasné místo v základní sestavě na postu středního záložníka, jemuž se hodně daří pokusy z velké vzdálenosti a navíc je ještě pravidelným exekutorem penalt. Zatímco jablonecký fotbalista platí za velkého týmového hráče a nesnaží se proto všechny střelecké pokusy brát na sebe, Kanga je individualistou, jenž pálí prakticky odkudkoli a lépe postaveného spoluhráče mu nedělá problém přehlédnout.

Dalším zajímavým měřítkem je počet vyslaných střel na soupeřovu branku. Kanga jich během podzimu uskutečnil 50, Doležal z pozice útočníka o čtrnáct méně. Pro Sparťana tedy hovoří obrovská snaha, Doležal zase imponuje lepší úspěšností. Hledat v této chvíli jasného vítěze je nelehkým a možná také nesplnitelným úkolem. A možná všechno dopadne úplně jinak. Třeba ze dne dna ligových střelců povstane hráč, do kterého by to nikdo neřekl a během podzimu se ke zmíněné dvojici přiblíží, ne-li ji dokonce předhoní.

Jan Koller, nejlepší střelec české fotbalové reprezentace a také kovaný odchovanec Sparty, míní, že titul ligového střelce na konci sezóny připadne gabonskému záložníkovi z Letné. Své přesvědčení vyjádřil pro deník Sport následovně:

„Kdybych si měl tipnout, asi bych zvolil Kangu. Nejen že kope hodně penalt, ale taky střílí góly z větší vzdálenosti. Umí být nepříjemný. Při pohledu na aktuální tabulku střelců je pro mě největším favoritem.“

Foto: twitter.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
V jakých autech se dá vyrazit na cesty a spát v nich? Běžné modely, které nejsou sice určené k nocování, ale hravě obstojí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Putinova chlouba se stala klíčovou kořistí Ukrajinců: zkoumáním získaného tanku T-90 mu teď do karet nahlédne i NATO a USA
Události247.cz
Události247.cz
Drahota nedopadá na každého: Politici si zase přidávají platy. Zaplatí jim je už tradičně daňoví poplatníci
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Rusko používá rojící se munici Shahed 136. Navzdory nízkým nákladům je sebevražedný dron extrémně propracovaný