Světový klub Slavia: Takhle by vypadal tým sestavený z hráčů, na kterých sešívaní nejvíce vydělali. Stačilo by to na ovládnutí Evropské ligy?

Souček, Jurásek, Bah nebo třeba Sima. Tým složený z hráčů, na nichž Slavia nejvíc vydělala, by budil i v pohárech respekt. Stačilo by to na ovládnutí Evropské ligy?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Co by potřeboval český klub, aby se mohl zařadit mezi evropskou elitu? Samozřejmě, v první řadě špičkové hráče. Je bláhové doufat, že by Sparta nebo Slavia dokázala přilákat takové fotbalisty, aby se co do tržní hodnoty vyrovnala byť i jen nadprůměrným týmům z pěti nejlepších evropských soutěží. Sešívaní ovšem několikrát ukázali, že je možné porazit i několikanásobně hodnotnějšího soupeře. A teď si představte, jak by vypadal tým SKS sestavený jen z hráčů, které červenobílí zpeněžili za nejvyšší částky.

Slavia za 3 miliardy

Někdo bude namítat, že ve výběru chybí Peter Olayinka, Tomáš Holeš atd. Ano, podle kvality a tržní hodnoty by do týmu nepochybně patřili, ale bavme se opravdu jen o těch, které Slavia prodala. Do sestavy jsme zahrnuli 22 fotbalistů, zjednodušeně řečeno na každý post dva. Na této soupisce vydělali sešívaní 124,3 milionů eur, což při aktuálním kurzu dělá téměř 3 miliardy korun!

iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

Vezměme sestavu od brankářů. Jedničkou by nepochybně byl Jiří Pavlenka, kterého Slavia v létě 2017 prodala do Brém za 3 miliony eur. Dvojka někoho možná překvapí, protože právě na gólmanech sešívaní vydělali zdaleka nejméně. Od přesunu Radka Černého do Tottenhamu uplynulo již více než 18 let. Za půlroční hostování tehdy do Edenu mířilo 400 tisíc euro. Za Spurs nakonec odchytal 28 utkání, v Anglii ale působil celkem osm let.

Obrana jako řemen

Obranu by měla Slavia ohromně kvalitní. Už jen konkurence na pozici pravého beka mluví za vše: Alex Bah (8 milionů eur – Benfica) a Vladimír Coufal (6 – West Ham). Hrál by spíše Bah nebo „Cuf“? Levá strana defenzivy jasně patří Davidovi Juráskovi (14 – Benfica), kterému by záda kryl Dušan Švento (2,5 – Salcburk). I kvartet stoperů je nadmíru kvalitní: David Zima (5,9 – FC Turín), Michael Ngadeu (4,5 – Gent), Marek Suchý (3,8 – Spartak Moskva), Simon Deli (2,5 – Bruggy).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pojďme na zálohu. Prim hrají samozřejmě Tomáš Souček (16,2 – West Ham) a Alex Král (12 – Spartak Moskva). Chybět nemůže Nicolae Stanciu (4 – Wuhan Three Towns) a dalšími hráči do střední řady jsou Jaromir Zmrhal (3,75 – Brescia), Antonín Barák (3 – Udine) a Vladimír Šmicer (2,5 – Lens). Za stejnou částku jako „Štístko“ přestupoval ze Slavie i Štěpán Vachoušek, který zamířil do Marseille. Při stejné částce jsme dali přednost pozdějšímu vítězi Ligy mistrů.

Sor, Kuchta, Sima = útok SKS

V útoku vydělali sešívaní nejvíce na dvojici pravých křídel Abdallah Sima (8 – Brighton) a Yira Sor (6,5 – Genk). Dalšími vlčáky do ofenzivy by byli Jan Kuchta (5 – Lokomotiv Moskva), Tomáš Necid (4,5 – CSKA Moskva) a Petar Musa (4,25 – Boavista Porto). Mezi útočníky jsme napsali i Karla Poborského, který osciloval mezi pravým křídlem a pravou stranou zálohy. Po mistrovství Evropy 1996 za něj Manchester United zaplatil v přepočtu 4 miliony eur.

iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

Podle vydělané částky z prodeje by ideální jedenáctka Slavie vypadala následovně: Pavlenka – Jurásek, Zima, Ngadeu, Bah – Souček, Stanciu, Král – Sor, Kuchta, Sima (útok SKS). Samozřejmě, nejvyšší prodejní cena neznamená nutně největší kvalitu. Jak byste postavili základní sestavu ze zmiňované soupisky?

Dosáhla by Slavia s tímto týmem na triumf v některém z evropských pohárů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články