Slavia, Plzeň a Sparta na jedné lodi. Vedení velkoklubů bude vyjednávat o televizních právech, Tvrdík očekává násobek

Dlouhodobě kritizovaná smlouva o televizních právech na českou fotbalovou ligu by se již brzy mohla změnit. Největší české kluby budou jednat s novými zájemci.

i Zdroj fotografie: SK Slavia Praha
                   

150 milionů korun ročně. Za tuto cenu odkupuje televizní práva na českou fotbalovou soutěž od Ligové fotbalové asociace společnost Pragosport, která je dále přeprodává televizní síti O2 TV, mediální společnosti CNC nebo řadě sázkových kanceláří. Ve srovnání s obdobnými sportovními soutěžemi jde však o velmi nízkou částku, což v minulosti nejhlasitěji kritizovala Sparta, Baník i pražská Slavia. Pragosport navíc práva získával bez obchodní soutěže.

Právě proto podal předseda představenstva sešívaných Jaroslav Tvrdík před několika měsíci stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který se jeho podnětem v současnosti zabývá. „Můžu říct, že máme téměř stoprocentní jistotu, že nás podnět bude pozitivně vyřešený. Nashromáždili jsme dostatečné množství argumentů a z našich jednání jde znát, že náš podnět míří správným směrem,“ přiznal v rozhovoru pro AREA114 Tvrdík.

iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

Cílem ÚHOS je zajistit nápravu, nikoli jen zahájit správní řízení. LFA proto dnes dostala žádost o vyjádření, zda akceptuje změnu zacházení s mediálními, marketingovými a televizními právy v souladu s rozsáhlou evropskou judikaturou, která je k dispozici. Je jasné, že předchozí stav není akceptovatelný,“ zdůraznil Tvrdík s tím, že na společném postupu se domluvili majitelé a zástupci všech největších českých klubů.

Tvrdík: Cena neodpovídá realitě

Jsem rád, že jsme měli schůzku s majiteli těch největších klubů, ale i ty malé jsou informovány a sdílí naši pozici. Jednoznačně jsme dospěli k závěru, že ten systém zadávání práv jednomu uchazeči je neakceptovatelný,“ nastínil Tvrdík podle kterého Ligový výbor zřídil pracovní tým. Ten by měl v nadcházejícím období vyjednávat se zájemci o práva a nabízet způsob řešení situace.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

V něm je František Čupr ze Sparty, Adolf Šádek z Plzně a já za Slavii, tedy zástupci tří týmu s potenciálně největší marketingovou hodnotou,“ pokračuje Tvrdík s tím, že spolu s Šádkem a Čuprem se budou účastnit jednání. To by mělo vést k jasnému navýšení současné částky. „Jsem si jistý, že televizní práva neodpovídají ekonomické realitě a považoval bych za osobní selhání, kdyby výsledek těch našich jednání nebyl násobek,“ uvedl.

Obdobná jednání se dají očekávat také vzhledem ke změně titulárního partnera. Na konci června 2024 končí smlouva s Fortunou, která za partnerství platí LFA zhruba 78 milionů korun ročně. Tvrdík však již v zimě avizoval, že konkurenční Tipsport nabízí za roční titulární partnerství 120 milionů korun.

Je cena 150 milionů korun za roční televizní práva nízká?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Prodej auta na náhradní díly krok za krokem
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat