Skvělí fotbalisté, kteří se přes zimu vrátili domů

i Foto: hullcitytigers.com
                   

V českém fotbalovém prostředí došlo přes zimu k řadě zajímavých přestupů, nutno ale podotknout, že většina z nich mířila na opačnou stranu. Do Anglie odešel Tomáš Souček, Belgie nyní patří Michaelu Krmenčíkovi, Turecko oslňuje Milan Škoda a v Německu se chytá Josef Hušbauer. Tuzemské celky pak většinou lovili jenom mladíky. Na rodnou hroudu se ale vrátila trojice někdejších reprezentantů, kterou vám v tomto článku představíme.

Ondřej Mazuch

Třicetiletý rodák z Hodonína prošel mládežnickými kategoriemi Brna, kde později nakoukl i mezi dospělé. V českém prostředí dospělých ovšem vydržel jen jeden rok, pak se naplno rozjela jeho kariéra plná zahraniční štací. Hrával za italskou Fiorentinu, belgický Anderlecht, ukrajinský Dněpr Dněpropetrovsk a nakonec se po dvouleté anabázi na Spartě přesunul do anglického Hull City hrající EFL Championship (druhou nejvyšší soutěž na Ostrovech).

Čtyřnásobný reprezentant České republiky se během zimní pauzy rozhodl pro návrat na domácí fotbalovou scénu a jelikož jeho takřka rodné Brno hraje druhou ligu, zakotvil v klubu FK Mladá Boleslav, kde jeho obranné zkušenosti jistě ocení.

Jan Kliment

Šestadvacetiletý útočník začínal s fotbalem v mládežnických kategoriích Vysočiny Jihlava a v roce 2015 učaroval světu, když na evropském šampionátu do jednadvaceti let vstřelil tři branky v zápase proti Srbsku, díky čemuž se stal zároveň nejlepším kanonýrem celého turnaje. Okamžitě bylo jasné, že jej Jihlava ve svých řadách neudrží věčně. Jan Kliment odešel rovnou do zahraničí, o jeho služby projevil zájem německý Stuttgart.

V širokém kádru se ovšem příliš neprosadil a o nic lépe se mu nevedlo ani na hostování v dánském Brøndby IF. I proto se v zimě rozhodl vrátit do Čech, kde posílil Slovácko. To bylo na podzim asi největším překvapením Fortuna ligy, dokázalo si poradit i s výrazně silnějšími soupeři. Uvidíme, jestli Kliment do koncepce týmu zapadne.

Lukáš Mareček

Devětadvacetiletý odchovanec brněnské fotbalové školy do české nejvyšší soutěže poprvé nakoukl během ročníku 2007/2008 a pouhé tři roky stačily k tomu, aby o jeho služby projevily zájem zahraniční kluby. S nabídkou v roce 2010 uspěl belgický Anderlecht, kde se mu stejně jako Ondřeji Mazuchovi příliš nevedlo a proto následně zamířil na hostování do nizozemského SC Heerenveen.

Přestože se napevno usadil v základní sestavě a dokonce rozehrával standardní situace, klub na něj neuplatnil opci a Mareček se tedy vrátil do Belgie. V roce 2013 podepsal smlouvu se Spartou, ačkoli o něj stála i Viktoria Plzeň. Na Letné zkompletoval hattrick trofejí za ligový pohár, český fotbalový pohár a český superpohár.

Ani druhá epizoda v belgické nejvyšší soutěži, kdy jej ze Sparty vykoupil Lokeren, nevyšla podle představ a proto Lukáš Mareček nyní zamířil zpátky do rodné země, aby v barvách FK Teplic pomohl k lepším výsledkům i umístění v tabulce.

Foto: hullcitytigers.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články