Šéf Sparty Rosický promluvil o pozůstatcích Stramaccioniho éry i strategii

Když italský stratég Andrea Stramaccioni před čtyřmi lety usedl na lavičku pražské Sparty, jen málokdo čekal jakou stopu na Letné zanechá. Bývalý kouč Interu Milán přivedl do Sparty řadu zahraničních hráčů, jejichž astronomické platy a přístup musel řešit i současný sportovní ředitel klubu Tomáš Rosický.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

267,3 milionů korun. Tolik podle odhadů utratila pražské Sparty za posily po příchodu Andrey Strammacioniho v létě 2017. Na Letnou zamířil mimo jiné rakouský reprezentant Marc Janko, izraelský záložník Tal Ben Chajim, turecký stoper Samih Kaya nebo dlouholetý francouzský reprezentant Rio Mavuba. Hvězdné posily však zdaleka nezářily a pozornost tak budily jen svými astronomickými platy.

Takový Semih Kaya nastoupil v ročníku jen k devíti zápasům, přesto se svým měsíčním platem odhadovaným na 3,7 milionů korun měsíčně vedl seznam hráčů s nejvyšším platem v soutěži. Podobným případem byl i Tal Ben Chajim, který svůj třímilionový plat nedokázal na hřišti přetavit ve výkony a do statistik se zapsal pouze dvěma asistencemi.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po konci Strammacioniho roční éry nastoupil do role sportovního ředitele právě současný šéf Sparty Tomáš Rosický, podle něhož byla tehdejší strategie založená zejména na mládeži. 

„Když jsem přicházel po Stramaccioniho éře tak tam to bylo naprosto jasné. My jsme v tu dobu věděli, že Slavia je před námi a my budeme chtít dávat šanci mladým hráčům. Nachystat si je, připravit si je. Pracovali jsme na prostředí, nebyli jsme jednotným týmem. Když jste viděl Spartu před dvěma lety a nyní tak musíte říct, že vidíte tým, který bojuje jeden za druhého,” prohlásil pro podcast Seznam Zpráv s názvem Angličan.

Byla to obrovská zkušenost, ví Rosický

Věděli jsme, že chcem investovat do mladých hráčů, dát příležitost hráčům z naší akademie. Zapracovat si kluky a dát jim šanci, protože tím, že trénují s A-týmem půjdou rychleji nahoru. Hložek, Karabec, mladý Ladislav Krejčí, David Hancko taky přicházel v jednadvaceti letech. Takže my jsme věděli, že tam máme díru a že nemůžeme Slavii konkurovat hned a že nám to potrvá třeba rok nebo dva jen si to všechno nastavit,” pokračuje.

iZdroj fotografie: Reuters

Teď si myslím, že jsme v dobré pozici a můžeme říct, že strategickým cílem Sparty je to, aby každý rok byla v Evropě a bojovali jsme o mistrovský titul. To je prestiž jak klubu, tak hráčů, jejichž ceny půjdou nahoru,” dodal Rosický, podle něhož jsou pozůstatky Strammacionho éry dávno překonány.

„Máme teď poslední rok, kdy se Stramaccioniho éra započítává do Financial Fair Play a to je řekněme poslední ve skříni. Jinak je ta éra pryč a myslím si, že to byla pro celý klub obrovská zkušenost, ale jsme dnes dlouho za ní,” zakončil bývalý dlouholetý reprezentační záložník.

zdroj: seznamzpravy.cz, transfermarkt.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články