Šádka čeká pokuta za vulgarity na adresu pražských „S“

                   

Generální manažer Viktorie Plzeň si loni pořádně zavařil. Při oslavách v pořadí již pátého titulu Mistra ligy se nechal unést atmosférou a veřejně pokřikoval vulgární slogany mířené na týmy Sparty a Slavie, které v tabulce skončily v těsném závěsu za nimi. Přečinem plzeňského bosse se zabývala etická komise Fotbalové asociace České republiky, která rozhodla, že viník znevážil dobré jméno tuzemského fotbalu a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 Kč.

Sprosté pokřiky a následná nepřesvědčivá omluva

„Kde jsou ty m***y pražský.“

Tímto sloganem a s klackem v ruce se 19. května během oslav na plzeňském náměstí projevil Adolf Šádek, který má na úspěších Viktorky v moderní historii opravdu lví podíl. Bohužel pro něj se ale záznam jeho vulgárního vystoupení dostal do rukou osobám, které jej neváhaly umístit na internet. Jelikož komentáře pod videem zaplavila vlna kritiky a nevole, rozhodl se Šádek po dvou dnech veřejně omluvit. Vinu za své jednání přikládal bouřlivé atmosféře a silným emocím, které zisk titulu vždy provázejí. Představitelům pražských „S“ se podle dostupných informačních pramenů omluvil osobně a oni jeho kání přijali.

Hrozily ohromné postihy

Etická komise však navzdory omluvám nehodlala nechat událost bez povšimnutí. Proto v lednu oznámila, že se případem začnou od konce února zabývat. Šádek prý porušil paragraf 59 disciplinárního řádu, za což mu hrozila důtka, zákaz činnosti na dva roky, fotbalově prospěšná činnost, vyloučení z FAČR a nebo pokuta ve výši až půl milionu korun. Nakonec ale vyvázl jen s pokutou 40 000 Kč, což posléze potvrdil i mluvčí plzeňáků Ondřej Lípa. Klub prý však dále nehodlá kauzu nijak blíže komentovat.

Kdo za znevážení fotbalu pykal před Šádkem?

Případ Šádek není zdaleka prvním, který se v domácích vodách objevil. Za zmínku stojí například účast teplického záložníka Tomáše Kučery v rapovém hudebním klipu, kde se vulgárně vyjadřoval o Spartě a také místopředsedovi FAČR Romanu Berbrovi. Etická komise fotbalistovi nejprve přisoudila povinnost uhradit pokutu ve výši 60 000 Kč, nakonec mu ale odvolací komise trest snížila na 40 000 Kč.

Snaha o převýchovu sportovního prostředí je v posledních letech evidentní. Otázkou ovšem zůstává, jestli přílišná korektnost a „dělání z komára velblouda“ při každé příležitosti není spíše na škodu. To už je na posouzení každého z vás. Jaký názor na vulgarity ve sportovní sféře máte vy?

Foto: soccer.ru

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články