Remíza s Teplicemi mu zlomila vaz. Ostravský Baník opouští trenér Kozel, klub ukázal i na nástupce

                   

Čtrnáct měsíců. Tak dlouho vydržel bývalý kouč Dukly Praha, Jablonce nebo reprezentační devatenáctky Luboš Kozel na lavičce ostravského Baníku. Vaz mu zlomila podle vyjádření představitelů klubu zejména dlouhodobá sestupná tendence výkonů i výsledků. Slezský klub naposledy remizoval jen díky penaltě proti Teplicím, před týdnem navíc podlehl nováčkovi z Pardubic.

Ještě v létě věřil nejeden z ostravských příznivců tomu, že dlouho vzývaný kouč Luboš Kozel, který nahradil Bohumila Pánika, bude právě tím, kdo dovede slezský klub k pohárovým příčkám. Baník se však hned na startu sezóny trápil, mírný vzestup nastal až před koncem kalendářního roku, kdy se rozstřílel brazilský křídelník Dyjan Carlos de Azevedo.

Nenaplněné pohárové ambice

I z toho důvodu se majitel Václav Brabec rozhodl neprodávat stoperského bouřliváka Patrizia Stronatiho, o kterého intenzivně stál jeden z maďarských klubů, a bojovat o poháry. Baník však od začátku ledna podával tristní výkony, zvítězil jen dvakrát z devíti ligových kol – proti oslabenému Slovanu Liberec a Jablonci. Ostravané navíc dlouhodobě měli problémy se střelbou branek, ze hry jich vstřelili pouze pět. A právě proto se musí Kozel s moravskoslezskou metropolí rozloučit.

„Domníváme se, že jsme trenérskému týmu vytvořili dostatečně dlouhý prostor pro koncepční práci. Nelze si ale nepřiznat, že výkony a hra týmu měly sestupnou tendenci, místo aby to bylo naopak,“ uvedl pro klubový web sportovní ředitel Alois Grussmann. Ten přiznává, že vedení sice po prosincových výsledcích klubu věřilo, výkonnost v posledních týdnech však měla k optimálnu daleko.

Vinu nesou i hráči

„Věřili jsme, že po vítězné sérii v prosinci tým nabral sebevědomí, konečně se nastartuje a půjdeme postupně nahoru i herně, ale po zimní pauze znovu nastal celkový pokles. Je evidentní, že tým je v útlumu a my mu potřebujeme dát nějaký stimul, což je hlavní příčina této změny,“ dodává Grussmann, který zároveň jedním dechem dodává, že špatné výsledky a výkony nebyly jen vizitkou trenérského štábu.

„Byl bych nerad, aby to vyznělo, že za vše mohou trenéři. Tak to není. Luboš Kozel se svým týmem tady odvedl dobrou práci, výkon na trávníku nakonec vždy odvádí konkrétní hráči. My si ve zbytku sezony musíme vypracovat důkladnou analýzu celého hráčského kádru, a to nejen ve smyslu sportovní složky výkonu, ale i nastavení hráčů ve vztahu k Baníku,“ dodal pro fcb.cz.

Novým lodivodem Baníku se stane bývalý útočník Slovanu Liberec, Slovácka, slovenské Senice nebo německé Hansy Rostock Ondřej Smetana, který dosud trénoval ostravské třetiligové béčko. Budou mu vypomáhat i klubové legendy Václav Daněk, Ivo Staš a Jan Baránek mladší.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články