Pyrrhovo vítězství Baníku: Odvolání Hapala je jen otázkou času. Co Ostravě chybí?

GLOSA: Otazníky okolo pokračování Pavla Hapala na lavičce Baníku Ostrava jsou, zdá se, odvráceny. Proč je přesto triumf v Karviné Pyrrhovo vítězství?

i Zdroj fotografie: FC Baník Ostrava
                   

Vítězství v Karviné, obrat ve druhé půli a posun na čtvrtou příčku tabulky. Mohlo by se zdát, že ostravský Baník pokračuje zdárně ve svém boji o pohárové příčky. Opak je však pravdou. Svěřenci Pavla Hapala ukázali proti Karviné svou defenzivní nemohoucnost, taktickou nekvalitu a ke třem bodům jim pomohly jen skvělé individuální výkony jednotlivců. Pro Baník tak může paradoxně jít o Pyrrhovo vítězství.

Slezané se totiž téměř rok od začátku angažmá Pavla Hapala nadále trápí a marně hledají svou herní tvář. Baník sice letos dosud vítězí, hraje mu však do karet řada okolností. Při vítězství v Teplicích a Olomouci totiž výrazně pomohly Slezanům zbytečné červené karty soupeřů v prvních poločasech. Naopak v utkáních proti pražským Bohemians, Pardubicím nebo Jablonci Ostravanům obdobná situace, navíc je ligoví konkurenti v řadě případů přehrávali.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Pohárové vypadnutí v domácím prostředí proti Zlínu pak bylo pomyslnou třešničkou na dortu. Baník trápily díry v obraně, ofenzivně strádal. Potvrdilo se tak již jednou řečené: Slezané zkrátka staví v útoku téměř výhradně na individuálních výkonech, nikoli na systému. V případě, že jeden z hráčů neprožije zápas snů, nastává trápení. A to je na mužstvo, které má kvality jako Baník a chce v krátkodobém horizontu bojovat o evropské poháry zkrátka příliš málo.

Odchod s poděkováním

Pavel Hapal dokázal po odchodu Pavla Vrby mužstvo stabilizovat, omladit a přesvědčil k příchodu řadu kvalitních hráčů. Jeho angažmá v Ostravě zdaleka nebylo zbytečné, přesto je na čase říct si, že je čas na změnu. Dostat Baník na další úroveň totiž zkrátka nedokáže. V případě jeho setrvání je totiž velmi nepravděpodobné, že Slezané dokážou naplnit svůj evropský cíl. Nejde totiž zdaleka jen o kvalifikaci, ale také o probojování se do bojů v základní skupině.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Po výhře nad Karvinou a tabulkovém posunu však bude velmi náročné provést trenérskou výměnu. Navíc je otazníkem, kdo by měl být Hapalovým nástupcem. Situace se však mže markantně změnit po dalších pěti ligových kolech: Baník čeká Sparta, Slovácko, Viktoria Plzeň, Hradec Králové a pražská Slavia. Čtvrtý celek ligové tabulky se tak rázem může propadnout až do skupiny o záchranu, od níž jej dělí jen devět bodů.

Měl by Baník sáhnout ke změně na trenérském postu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články