První poločas v Polsku? Děsivý důkaz, že Šilhavý už nemá u reprezentace co dělat. Nebo je to naopak?

Autorský komentář: Česká reprezentace potřebuje nového trenéra. První poločas utkání v Polsku jasně ukázal, proč musí kouč Šilhavý skončit.

i Zdroj fotografie: Česká fotbalová reprezentace

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Od postupu na EURO dělá českou fotbalovou reprezentaci bod, který musí získat v domácím utkání s Moldavskem. Snadná práce? V současném stavu ani náhodou! Jakkoliv může remíza z Polska napovídat, že jde o dobrý výsledek, zvláště první poločas pak byl přímou obžalobou trenéra Jaroslava Šilhavého v plném rozsahu. Před zápasem říkal, že Češi nebudou hrát na remízu. Přiznat to samozřejmě nemohl. Výkon fotbalistů z prvního dějství ale jasně ukázal, s čím šli na hřiště.

Místo kombinace odkopy

Rozestavení 5-3-2? To jako vážně? Navíc slušně řečeno zaprdlý výkon. Někdo může namítnout, že jsme hráli ze zajištěné obrany a čekali na brejky. Jenže když už se náhodou naskytla příležitost k rychlému protiútoku, šli do něj jen tři hráči. Jen nakopávat dlouhé míče na Kuchtu s Chytilem, to byla setsakra bídná taktika. Obránci Polska si je v hlavičkových soubojích doslova mazali na chleba. Často hráči na vlastní půlce jen odkopávali míč. Kombinace minimální a když už se k ní hráči odhodlali, kazili obrovské množství přihrávek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud už se naši fotbalisté dostali před šestnáctku, začali hrát hodně pasivně. Na 3, 4 doteky, přihrávky do stoje… To je bohužel v poslední době poznávací znamení českého nároďáku. V prvním poločase jsme zkrátka byli naprosto bezzubí. Stejně to evidentně viděl i realizační tým a o půli Kuchtu s Chytilem, kteří i kvůli špatně zvolené taktice nepředvedli zhola nic. Zatímco nasazení Hložka se úplně nepovedlo, Čvančara hru viditelně oživil. Kupodivu jde o hráče, kterého trenér Šilhavý vynechal z původní nominace kvůli tomu, že podle něj nepředvádí v poslední době dobré výkony.

Jako noc a den

Když řekneme A, je potřeba dodat i B. Jakkoliv šíleně působila první půle, po změně stran se výkon českého týmu výrazně zvedl. Pomohlo tomu i brzké vyrovnání kapitána Součka. Najednou hráči dokázali kombinovat, tlačit se víc do ofenzivy. A z toho pramenily i šance. Zima ukázal, jak se dá z malého vápna netrefit prázdná branka a gólem neskončila ani rána Čvančary z nastavení.

iZdroj fotografie: FAČR

Nakonec tedy zápas skončil výsledkem 1:1, což není k pláči ani k jásání. Hráči každopádně ukázali potenciál. A trenér Šilhavý potvrdil, že ho nedokáže naplno využít. Jenže právě to od kouče národního týmu čekáte. Nelze jinak: Franco díky, ale už to opravdu nech někomu jinému. Třeba panu Svědíkovi. Otázkou je, a nikoliv zanedbatelnou, jestli podobný názor sdílí i předseda FAČRu Fousek a členové výkonného výboru. Právě oni budou rozhodovat o Šilhavého nástupci, nebo případně prodloužení jeho smlouvy. Doufejme hlavně, že Souček a spol. ukopou s Moldavskem alespoň bod a postoupí na EURO.

Souhlasíte, že by měl trenér Šilhavý u repre skončit?