Průšvihář z Argentiny v Plzni neuspěl: Viktoria je vynikající, ale nedostal jsem šanci

Přicházel jako zvučná posila na doporučení trenéra Adriána Guľy. Přesto si argentinský průšvihář místo v sestavě plzeňské Viktorie nevybojoval.

i Zdroj fotografie: MŠK Žilina
                   

Je dosud jediným Argentincem, který dosud oblékal dres plzeňské Viktorie. Středopolař Iván Díaz přišel do Plzně v únoru 2020 jako náhrada za typologicky obdobného záložníka Romana Procházku. Sedmadvacetiletého záložníka si vyhlédl tehdejší kouč Viktorie Adrián Guľa, pod jehož křídly působil jak v Žilině, tak Trenčíně. Přesto šlo vzhledem k minulosti bojovného Argentince o velký risk a vedení Západočechů proto souhlasilo pouze s půlročním hostováním kmenového hráče Žiliny s možností následné opce.

Bojovný a zarputilý středopolař totiž zdaleka nepatřil mezi svatoušky. Jeho odchod z Trenčína do argentinského River Plate nakonec musela řešit až FIFA. Po skvělých výkonech na Slovensku se totiž zkrátka sbalil a po zimní pauze se již do klubu navzdory platné smlouvě nevrátil. „Byly problémy s vyplacením dohodnutých závazků. Bylo mi dvacet tři a chyběla mi Argentina, tak jsem toho využil,“ cituje jeho slova iDnes.cz.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Jenže v rodné Argentině se mu příliš nedařilo ani v dresu mateřského River Plate, ani posléze při krátké epizodě v kyperském Anorthosis Famagusta. Proto přišel návrat do Žiliny, v jejímž dresu opět předváděl solidní výkony. Ty ovšem kazily disciplinární prohřešky. V jednom z ligových utkání proti Michalovcům totiž uzemnil hlavičkou spoluhráče. Sám se pak bránil tím, že byl vulgárně urážen. „Nedokázal jsem se ovládnout. Mrzí mě to,“ popisoval poté.

Odehrál jen 25 minut

Na druhé straně dokázal stabilně předvádět nadstandardní výkony v nichž dominovala zarputilost a bojovnost. „Ivána znám velmi dobře, jde o pracovitého a technického hráče. Věřím, že pomůže zvýšit konkurenci v našem týmu,“ prohlásil Guľa po jeho přesunu. Jenže Argentinec se pomalu aklimatizoval a utkání trávil jen na lavičce náhradníků. V záloze se totiž začal výrazněji prosazovat Lukáš Kalvach ve spolupráci s Pavlem Buchou a Alešem Čermákem a na novou posilu zkrátka nezbylo místo.

Šanci dostal pouze v Olomouci, kde naskočil do poslední čtvrthodinky. Nenadchnul, ale neurazil. Do dalších utkání však nezasáhl a Plzeň se proto rozhodla jeho angažmá nadále neprodlužovat. „Plzeň je vynikající klub, cítil jsem se tam opravdu skvěle. Vždycky mu budu vděčný. Bohužel jsem neměl moc šancí ukázat, co ve mně je. Bylo to rozhodnutí trenéra a já to respektuji. Nebudu lhát, kdybych dostal více šancí, rád bych zůstal déle,“ uvedl pro Ruik.

Díaz se posléze vrátil do již druholigové Žiliny, krátce pak působil v Seredi a arménském Araratu Jerevan. Uplynulou sezónu strávil v druhé řecké lize, kde nastupoval za GS Ilioupolis. Aktuálně je třicetiletý středopolař bez angažmá a na svou další šanci stále čeká.

Měl Ívan Díaz dostat ve Viktorii Plzeň více šancí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články