Jeho jméno pravděpodobně dnešním fotbalovým příznivcům nic nenapoví, přesto drží důležité prvenství. Nenápadný Zambijec s tragickým osudem byl vůbec prvním Afričanem v českém fotbale.
Pražskou Spartou a celým českým fotbalem prošla v průběhu uplynulých tří dekád řada cizinců. Na Letné se objevil hned v roce 1990 Američan Steve Trittschuh, nebyl však jedinou zahraniční posilou ze vzdáleného kontinentu. Letenský klub totiž podepsal ve stejném roce smlouvu také se zambijským útočníkem Timothym Mwitwou, který vůbec poprvé opustil rodnou zemi a vydal se vstříc za dobrodružstvím do Prahy.
Tehdy dvaadvacetiletého střelce objevil bývalý ředitel konkurenční Slavie Jiří Šimáně, který tehdy zastupoval v Zambii jednu z pražských firem. Mwitwa absolvoval na Letné několikadenní testování a zaujal trenéra Václava Ježka natolik, že mu klub nabídl smlouvu. Sparta za něj zaplatila milion korun, Zambijec dostal plat ve výši 6 tisíc korun a oficiálně se tak stal prvním Afričanem v československé lize.
Fanoušci si milého, ale plachého Afričana ihned zamilovali. Přezdívali mu „Timo“ nebo „Mireček,“ podle hvězdy filmových básníků. Život v Praze však byl pro mladíka z jižní Afriky velkou kulturní změnou, což nastiňuje i sám Šimáně. „Byl to první zahraniční fotbalista v české lize a kluby ještě neměly zkušenosti, jak s nimi pracovat,“ prohlásil před lety pro iSport.cz s tím, že Mwitwa trpěl zejména v zimě.
Pivo mu nechutnalo, zahrál si i hokej
„Takže milého Timothyho mi tu nechali jezdit autobusem na Spartu v krátkém rukávu v zimě, když bylo minus dvacet. Pokaždé skončil někde jinde, v nějaké jiné čtvrti,“ dodává. „Zima mu byla často,“ podtrhuje pro iDnes.cz sportovní lékař Alois Ullman. Přesto se snažil aklimatizovat v kolektivu a se spoluhráči prý chodíval na pivo, ač mu nechutnalo. Podle bývalého kapitána Sparty Václava Němečka se navíc jednou nechal přemluvit také ke hraní hokeje.
„Nasadili jsme mu brusle, vytlačili na led a pak zase zatlačili do kabiny,“ doplňuje s úsměvem. Stesk po domově byl však velký. A není divu. Vždyť reprezentant své země zanechal v Zambii snoubenku, rodiče a osm sourozenců. Za Spartu nastoupil jen devětkrát, než se po roce vrátil zpět do rodné vlasti. Přesto byl jeho osud tragický. Jeho život vyhasnul při letecké havárii v dubnu 1993, kdy reprezentace Zambie cestovala ke kvalifikačnímu utkání světového šampionátu do Senegalu.
Na palubě letadla zemřelo osmnáct reprezentantů včetně prvního Afričana, který kdy okusil československou ligu.