Omyl za čtvrt miliardy. Asi jsem nejhorší posila Chelsea, ale je mi to jedno, přiznal

PŘÍBĚH: Jeho angažmá v londýnské Chelsea bylo jedním velkým omylem. Nizozemský stoper přesto na čtyři léta na Stamford Bridge vzpomíná s úsměvem.

i Zdroj fotografie: AC Milán
                   

Londýnská Chelsea patří v posledních dvou dekádách k nejzámožnějším anglickým klubům a nebojí se do hráčů investovat výrazné částky. Pod vedením bývalého majitele Romana Abramoviće či současného vlastníka Todda Boehlyho přilákala na Stamford Bridge řadu zajímavých a nákladných jmen, přesto tomu tak nebylo vždy. Ještě na přelomu tisíciletí se ostrovní klub pohyboval hluboko v červených číslech a na pokraji finančních problémů.

Právě tehdy zamířil do Londýna důrazný obránce Winston Bogarde. Nizozemský reprezentant měl za sebou bohatou kariéru, ve které nastupoval za Spartu Rotterdam, Ajax nebo AC Milán. Vítěz Ligy mistrů poslední dvě sezóny však strávil v barvách katalánské Barcelony, přesto po konci smlouvy odcházel jako volný hráč. Pro tehdejšího stratéga na lavičce anglického mužstva Gianlucu Vialliho byl doslova dokonalou posilou.

I proto mu vedení zadluženého klubu nabídlo na svou dobu astronomický kontrakt ve výši 40 tisíc liber týdně, tedy zhruba miliardu korun týden, co týden. Jenže z možného úspěšného spojení se stalo peklo pro obě strany. Vialli by totiž po třinácti dnech od Bogardova příchodu odvolán a nový stratég Claudio Rainieri s nizozemským obráncem nepočítal. Netrvalo dlouho a hráč, který ještě loni nastupoval za Barcelonu, zamířil do rezervy.

Bolelo mě to, přiznává

Bolelo mě to. Netuším, proč jsem nedostal pořádnou šanci, co za tím stálo. Ale bylo to velmi náročné období,“ přiznal před lety pro The Guardian. Jednou z možných variant bylo hostování v jiném celku, to však vedení Chelsea rezolutně odmítlo. Anglický celek totiž požadoval za možnou výpůjčku zaplacení kompletního Nizozemcova platu. Takovou částku nechtěl za nerozehraného hráče, který strávil čas v rezervě, nabídnout žádný z bohatých mužstev.

iZdroj fotografie: Chelsea FC

Bogardovo herní trápení tak pokračovalo. Jeho čtyřletá smlouva vypršela až v létě 2004 a londýnský klub si mohl oddechnout. Sám Nizozemec v průběhu dlouhých let nastoupil v Premier League jen ke dvanácti utkáním a podstatnou část ročníků trávil na tribuně nebo v tréninkovém centru. Přesto stále pobíral astronomický plat na základě hodnotné smlouvy a ze Stamford Bridge odcházel s 10 miliony liber (269 miliony korun) na kontě.

Málokdo vydělá tolik peněz, přiznal

Není divu, že posléze ukončil hráčskou kariéru. Sám Nizozemec posléze přiznal, že vinu za částku, kterou Chelsea za jeho angažmá utratila, necítí. „Proč bych měl vyhodit 10 milionů liber, když už jsou moje? Od chvíle, kdy jsem podepsal smlouvu, to byly vlastně moje peníze, moje smlouva,“ uvedl pro Daily Mail s tím, že jen málokterý fotbalista by podobnou nabídku odmítl.

Jako dítě jsem býval chudý, neměl jsem nic a neměl jsem ani s čím hrát fotbal. Tenhle svět je o penězích, takže když vám ty miliony nabídnou, vezmete je,“ prohlásil. „Málokdo někdy vydělá tolik peněz. Já patřím k těm několika málo šťastlivcům, kterým se to podařilo. Možná jsem jedním z nejhorších nákupů v historii anglického fotbalu, ale je mi to jedno,“ zakončil Bogarde.

Rozumíte důvodům proč Bogarde setrval v Chelsea?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články