Premier League se v červnu možná znovu rozjede

Zdroj fotografie: talksport.com

Ohnisko nákazy novým typem koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19 se z pevninské Číny přesunula na evropský kontinent, kvůli čemuž jednotlivé státy přijímají stále drakoničtější opatření. V České republice už kupříkladu nemůžete vyjít na veřejnost bez toho, aniž byste si zakrývali obličej třeba jen doma vyrobenými ústenkami. Velká Británie zas pomalu ustupuje od záměru vybudovat si kolektivní imunitu a postupně přechází na model, který je nastolen tady u nás.

O tom, jestli na taková gesta není příliš pozdě, můžeme v tuto chvíli jen polemizovat. Pokud byl život v Anglii v nějakém ohledu omezen zavčasu, pak je to bezpochyby v oblasti sportu. Slavná Premier League momentálně stojí a nikdo nedokáže odhadnout, jak dlouho tato nucená pauza ještě potrvá. Představitelé zmíněné soutěže ovšem přemýšlejí, že by se liga dohrála už v červnu. Je to ale vůbec reálné?

Britská média hovoří o zběsilém herním tempu

Zdroj fotografie: premierleague.com

Mistrovství světa v hokeji bylo zrušeno, fotbalové EURO se přesunulo na příští rok a co se letní olympiády týče, tam se změna rozvrhu očekává v nejbližších dnech. Důvod těchto opatření je nad slunce jasný. Nákaza novým typem koronaviru se Evropou šíří jako lavina a počty zemřelým se každým dnem zvyšují. Většina sportovních soutěží v jednotlivých zemích se definitivně zastavila a nikdo si ani nedokáže představit, že by se v dohledné době měly znovu spustit.

V Anglii to ovšem s pandemií vidí poněkud jinak. Tamní média, konkrétně deník Sunday Telegraph, tvrdí, že představitelé slavné fotbalové Premier League už nyní plánují, jak soutěž dohrát do zdárného konce. Jelikož zbývá odehrát ještě devět kol, je jasné, že by program nemohl být postaven na jednom zápasu týdně. Proto by se zbylý kola dohrála v horizontu šesti týdnů a další ročník by tak případně mohl začít ve správném termínu.

Hlavní roli hrají finance a také soutěže v příštím roce

Zdroj fotografie: tradeexchange.ae

Odkud touha po dohrání sezóny vlastně pramení? Částečně za to určitě mohou i doporučení Unie evropských fotbalových asociací UEFA, která jednotlivým soutěžím doporučila dohrát zápasy, pokud to bude jen trochu možné. Jelikož se mezinárodní akce zrušily nebo přesunuly, v případě zmírněného tempa pandemie je takový scénář možný. Pravděpodobně by se ovšem nehrálo před zaplněnými tribunami, nýbrž jen za přítomnosti hlavních aktérů.

Impulz pak bezpochyby dali také představitelé jednotlivých klubů, kteří tímto rozhodnutím chtějí minimalizovat už tak vysoké ztráty. Ani v tomto případě by sice nemohli počítat s penězi za vstupenky, nicméně alespoň částečná satisfakce z televizních práv a od sponzorů by se jistě hodila. Otázkou ovšem zůstává, jak se k plánům postaví samotní fotbalisté. Hodně jich je totiž rádo, že tráví volné chvíle v útrobách svých domovů a nemusejí se s nikým setkávat, pokud to není nezbytně nutné.