Překvapení na Santiágo Bérnabeu. Real Madrid porazil klub ze země, kterou nikdo neuznává – SportyŽivě

Překvapení na Santiágo Bérnabeu. Real Madrid porazil klub ze země, kterou nikdo neuznává

Překvapení letošního ročníku nejprestižnější klubové soutěže má název Šerif Tiraspol. Klub z mezinárodně neuznaného Podněstří v Lize mistrů zatím nečekaně sbírá triumfy, po Šachťaru Doněck si vyšlápnul i na slavný Real Madrid.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Šerif překvapil fotbalovou veřejnost již před dvěma týdny, kdy nečekaně dvěma góly porazil ukrajinský Šachťar Doněck. Nyní dokázal na slavném Santiágo Bérnabeu zdolat i věhlasný Real Madrid a po gólech Jasura Yakhshiboeva a Sébastiena Thilla nečekaně vede při své premiéře mezi elitou svou skupinu Ligy mistrů. „Jsem vděčný klukům za to, co tu dokázali. Šli do toho jako tým a zaslouženě zvítězili,“ prohlásil po utkání trenér Jurij Vernydub.
Ten zároveň krotil euforii. „Samozřejmě jsme museli bránit, což se dařilo. Také nám šly protiútoky a na konci jsme dali vítěznou branku,“ pokračuje. „O osmifinále však zatím nepřemýšlíme, protože jsme zatím nedokázali nic mimořádného. Máme ještě čtyři důležité zápasy. O tom, co bude dál, se budeme bavit, až budeme mít všechno odehrané,“ míní. Přesto má jeho mužstvo našlápnuto minimálně ke třetímu místu jarní účasti v Evropské lize.  


iZdroj fotografie: Depositphotos

Chceme postoupit ze skupiny. Teď se musíme soustředit na Inter. Budeme tvrdě pracovat, aby dobré výsledky pokračovaly. Půjdeme od zápasu k zápasu. Máme těžkou skupinu, ale dáme do toho všechno,“ prohlásil kapitán Frank Castañeda. Úspěch klubu z Tiraspolu je o to zvláštnější, že Šeriff sídlí v zemi, která formálně neexistuje.

Tiraspol je totiž déle než tři dekády hlavním městem Podněstří, tedy fakticky nezávislého státu, který však neuznává žádná ze zemí OSN. Malé území, na kterém žije půl milionů obyvatel, zůstává podle platného práva součástí Moldavska. „Jsme smutní, že naše nezávislost není nikým oficiálně uznávaná, avšak cítíme se být nezávislou zemí. Máme vlastní ústavu, vládu, armádu, měnu a cestovní pasy,“ nastínila pro BBC jedna z obyvatelek.

Klub je využíván jako nástroj, tvrdí politolog

Právě úspěch tamního Šerifu nyní může upřít pozornost i na poměry v malé neuznávané republice. A to i přesto, že Tiraspol sází zejména na množství cizinců. V základní sestavě se proti Realu Madrid neobjevil žádný rodák z Podněstří, naopak nastoupili hráči z Brazílie, Uzbekistánu, Peru, Řecka nebo Ghany.

Podle moldavského politologa Mihaie Isaca je totiž cílem klubu zejména propagace neuznávaného státu, který je neoficiálně podporován Ruskem. Majiteli velkého koncernu, do něhož spadá také fotbalový klub, je navíc dvojice bývalých důstojníků sovětské KGB. „Sportovní úspěchy Šerifu Tiraspol jsou zcela nezakrytě využívány jako reklama na Podněstří a pomáhají utužovat vztahy s Ruskem,“ prohlásil pro Euronews politolog Mihai Isac.

Faktem zůstává, že vítězství jedenáctky cizinců z neexistující země proti věhlasnému Realu Madrid na horké španělské půdě zůstává jedním z nejpřekvapivějších sportovních výsledků posledních let.

Zdroj: Euronews, iDnes.cz, BBC, Deník.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 237 hlasů
Nahlásit chybu
AutoŽivě.cz
Sebevědomý řidič se pustil do konfliktu na dálnici. Brzy však zjistil, že udělal velkou chybu. Video zachytilo nemilou situaci
ArmádníZpravodaj.cz
Z-35 Heli Trener: Poslední československý vrtulník skončil neúspěchem, i přesto se nesmazatelně vepsal do historie
Události247.cz
Epidemie covidu nabírá na síle, nemocnice se plní raketovým tempem. Vláda zpřísnila opatření
VědaŽivě.cz
Proč váš nový vztah patrně skončí jako ten předchozí? Hru můžete změnit a rozbité randění spravit