Poslední zápas proti Chelsea. Petr Čech se rozloučí stylově

i Foto: info.cz
                   

Tak přesně takto se fotbalový osud loučí s legendami. Fotbalový brankář Petr postoupil se svým Arsenalem do finále Evropské ligy, kde narazí na svůj bývalý klub, ve kterém se stal hvězdou světového fotbalu, londýnskou Chelsea. Bude se jednat o jeho poslední soutěžní zápas, jelikož už před časem ohlásil, že po sezoně se chystá ukončit kariéru.

První krůčky na pozici útočníka

Ač se to zdá vzhledem k pozdější kariéře neuvěřitelné, první fotbalové krůčky dělal Petr Čech na pozici útočníka, v žákovských výběrech. Teprve až ve čtvrté třídě si jej pro post brankáře vyhlédl trenér brankářů. Na tomto postu se Čech propracoval až do dorostu Viktoria Plzeň. Tehdy také poprvé vyzkoušel, jaké to je jet na reprezentační sraz. Ačkoliv se tedy zatím jednalo pouze o výběr do 15ti let. Následovalo úspěšné vystoupení na ME do 16ti let. Ani po něm však Plzeň neviděla v Čechovi dostatečný potenciál a za 350 tisíc jej prodala do Blšan.

Zde už Čech nastartoval svou kariéru naplno. Ve věku sedmnácti let se zde dočkal prvního startu v české nejvyšší soutěži. Shodou osudu to bylo na letné, tedy na stadionu týmu, který jej posléze koupil. Během let v Blšanech se jak ve svém týmu tak také v reprezentačních výběrech natrvalo usadil na pozici prvního brankáře týmu. V lednu roku 2001 již následoval zmiňovaný přestup do největšího české klubu Sparty Praha.

Sparta a přestupní stanice Rennais

Sparta ponechala až do letní přestávky Čecha na hostování v Blšanech. Na letné tedy k oficiálnímu debutu nastoupil až na začátku ročníku 2001/02. A byl to nástup hodný mistra. Petr Čech si připsal během ročníku připsal hned několik rekordů, především pak v neprůstřelnosti, kterou dokázal udržet 903 minut. Rekord vytvořil také v počtu vychytaných čistých kont, když si jich během sezony připsal hned 17.

bylo jasné, že už v tak nízkém věku Petr Čech svou kvalitou přerostl českou ligu a bylo jen otázkou času, kdy jej koupí zahraniční celek. Nabídka přišla poměrně záhy. Hned po první sezoně ve Spartě Čecha koupil francouzský tým Rennais, kde měl být tento diamant vybroušen k dokonalosti a připraven na nejlepší týmy a hráče.

Přestup do Chelsea a začátek kariéry v Anglii

Přestup do velkoklubu také netrval dlouho. Petr Čech strávil ve Francii dva roky, než v lednu roku 2004 souhlasil s přestupem do londýnské Chelsea za skoro půl miliardy korun. Ačkoliv měl být na začátku kariéry v Chelsea Petr Čech jen dvojka za Carlem Cudicinim, Ital se před startem ročníku zranil a své místo musel přenechat českému brankáři. Ten se šance chopil parádně a započala tak dlouholetá éra, kdy byl v Chelsea neotřesitelnou jedničkou.

Během těchto let vytvořil i několik rekordů v pravděpodobně nejprestižnější soutěži na světě Premier League. Stejně jako v české lize vytvořil rekord v neprůstřelnosti, když neinkasoval branku 1025 minut. Tento rekord byl o čtyři roky později překonán van der Sarem z Manchesteru United. Dočasně pak kariéru Petra Čecha zbrzdilo zranění lebky, které mu způsobil útočník Hunt. Ačkoliv byl Čech nucen strávit několik měsíců bez fotbalu a přilbu, chránící jej od podobných zranění nosí dodnes, dokázal se opět vrátit do špičkové formy a pomoci Chelsea k několika trofejím. Mezi nejprestižnější patří samozřejmě titul z Ligy mistrů z ročníku 2011/12, dále titul z Evropské ligy či hned ke čtyřem titulům z Premier League.

Pozice náhradní a přestup do Arsenalu

V létě na začátku ročníku 2014/15 se do Chelsea vrátil z dlouholetého hostování belgický brankář Thibaut Courtois. Rázem se pozice Petra Čecha v Chelsea změnila. Ve většině zápasů dostával přednost talentovaný belgický gólman a Petr Čech usoudil, že je dost možná správný čas pro přestup. Tento rébus vyřešil šalamounsky, když 29. června 2015 přestoupil do Arsenalu, což znamenalo, že se nejednalo o nějaké velké stěhovaní.

V Arsenalu si až do letošního roku držel opět pozici jedničky. V letošním ročníku již však většinou nastupuje jen v Evropské lize. Během své cesty do finále Petr Čech potkal francouzský tým Rennais, kde svou kariéru rozjížděl a po nedávném postupu Chelsea do finále Evropské ligy je jasné, že se Petr Čech rozloučí posledním soutěžním zápasem proti celku, ve kterém se jeho kariéra rozzářila nejjasněji. Takovýto osud přeje fotbalový Bůh jen opravdovým legendám a Petr Čech si tento úžasný závěr kariéry rozhodně zaslouží.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články