Posila z Realu Madrid ve Spartě? Šokovaní fanoušci nevěřili vlastním očím. Podobný přestup už na Letné nezažijí

Byl vůbec prvním hráčem, který na Letnou zamířil ze slavného Realu Madrid. Proč je španělský stoper dosud jedním z nejhorších hráčů, kteří kdy působili v pražské Spartě?

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Reklama na úspěch. Španělský Real Madrid patří bezpochyby mezi největší světové kluby a k fotbalistům v bílém dresu vzhlíží fanoušci jako k modlám. Zahrát si za jeden z nejslavnějších klubů na planetě je snem řady mladých fotbalistů, který se splnil také španělskému mládežnickému reprezentantovi Pablu Gilovi. Ten jako devatenáctiletý debutoval v dresu druholigového Albacete Balompié, o dva roky později jej ulovil Real Madrid pro svou rezervu.

Ve třetí nejvyšší soutěži předváděl solidní výkony, přesto po skončení smlouvy hledal novou výzvu. Nečekaně zamířil právě na pražskou Letnou, kde výrazně zaujal trenéra Vítězslava Lavičku: klub neváhal a nabídnul mu dlouholetou smlouvu. Sám Španěl doufal, že podmínky v týmu českého mistra mu pomohou k rozvoji.  „Real je největší klub na světě. Velkou roli tam hraje obchod. Je to gigant, kolos,“ prohlásil po přestupu Gil.

iZdroj fotografie: Real Madrid

Všichni se tu znají. Cítím tu ideální podmínky pro můj další rozvoj,“ dodal mladý stoper po podpisu smlouvy na tři roky. Neváhal dodat, že na Letné se cítí velmi chtěný. „Chovají se ke mně úžasně. Na Letné panuje dobrá atmosféra,“ dodal Španěl, který byl vůbec prvním hráčem ze země koridy v historii klubu. Trenér Vítězslav Lavička po povedené přípravě Gila nasadil po do sestavy hned v prvním kole. Jenže rodákovi z Murcie se zápas vůbec nepovedl.

Jen dvě šance a konec

Výkonnostní skok ze třetí nejvyšší španělské soutěže do fyzicky důrazné české ligy byl znát. Stačily tři minuty a Gil vyfasoval první žlutou kartu, po hodině hry dokonce raději vystřídal za zkušeného Vlastimila Vidličku. Na další šanci si musel počkat: až o sedm kol později jej kouč Lavička nasadil do utkání proti olomoucké Sigmě. Jenže to bez nadsázky ukončilo jeho tuzemské angažmá. Gilovi se totiž nepovedlo zhola nic.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalo by se říct, že na co sáhnul, to bylo špatně. Od úvodních minut bylo znát, že není v zápasovém tempu. Ztrácel koncentraci, zahazoval jednoduché míče a po hodině hry zavinil první gól. Právě jemu totiž uniknul jeden z útočníků soupeře a vyrovnal. Špatný výkon španělského stopera se podepsal i při druhé inkasované brance ze strany Hanáků. Gil opět nedokázal uhlídat hostujícího střelce a Sparta opět inkasovala. A nakonec prohrála.

Konec v páté německé lize

Další šanci již španělský obránce pod trenérem Vítězslavem Lavičkou nedostal. V zimě mu Sparta oznámila, že si může hledat nové angažmá. Nejprve zamířil na hostování do třetiligového španělského Albacete, kde fotbalově vyrůstal. Poté oblékal dres Caudalu Deportivo, po konci smlouvy na Letné působil ještě v dalších klubech ve třetí a čtvrté lize. Své fotbalové působení zakončil v německém Balingenu, hrajícím až pátou ligu. Od té doby je bez angažmá, přesto na něj fanoušci Sparty mohou stále vzpomínát: jako na prvního Španěla v historii jejich klubu.

Vzpomínáte si na působení Pabla Gila ve Spartě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články