Výrazně pomohl k titulu, pak ho vystrnadil Bořil. Proč odešel první sešívaný Nor už po roce a půl?

PŘÍBĚH: Na vlastní oči zažíval návrat pražské Slavie k tuzemské elitě. Proč přesto vydržel v pražském Edenu jen rok a půl?

i Zdroj fotografie: SK Slavia Praha
                   

Aktuální kádr pražské Slavie má výraznou norskou stopu. V sešívaném dresu působí v současné době hned dvojice hráčů z pětimilionové severské země. Dvacetiletý talent Christos Zafeiris a o tři roky starší záložník Conrad Wallem však nejsou prvními posilami z fotbalově rapidně se rozvíjející země. Tou první byl před šesti lety vysoký levý obránce Per-Egil Flo, který svým krajanům ukázal cestu do české ligy.

Tehdy sedmadvacetiletý bek přicházel do Edenu v zimě 2017 jako volný hráč po konci angažmá v norském Molde. Pětinásobný reprezentant své země měl za sebou četné úspěchy. V klubu, kde patřil mezi opory, slavil dva triumfy v domácím poháru a mistrovský titul. Z řady nabídek zvolil právě angažmá v tuzemské soutěži, o níž podle svých slov nevěděl téměř nic. „Díval jsem se jen na nějaká videa na internetu,“ prohlásil na stránkách klubu.

iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

Neznám jiné norské hráče, kteří by zde hráli. Pro mě to byla nová výzva, dobrodružství. Měl jsem zájem to zkusit,“ doplnil při svém představení s tím, že klub o něj měl velký zájem. „Slavia je velký klub z hlavního města. Hráli dobře a projevili o mě skutečný zájem. Zdá se, že to je ta pravá volba,“ dodal běhavý obránce, který se téměř okamžitě začlenil do kádru. Trenér Jaroslav Šilhavý jej od prvních jarních kol začlenil do základní sestavy a Flo zářil.

Flonaldo zářil, ale Bořil byl lepší

Na jaře nastoupil jedenáctkrát a výraznou měrou přispěl k mistrovskému titulu. Pro sešívané šlo přitom o vůbec první trofej po letech strádání a bojů o záchranu. Zdálo se tak, že jeho pozice v kádru je dostatečně pevná a nemůže ji téměř nic ohrozit. Tedy až na nepřekonatelnou konkurenci. V letní přípravě se totiž dostal do životní formy levý bek Jan Bořil a po příchodu trenéra Jindřicha Trpišovského se stal ústřední postavou defenzivy.

Bořil rychle vytlačil svého konkurenta ze sestavy a nedal mu šanci. Nor odehrál v nadcházejícím ročníku jen dva ligové zápasy. Bylo jasné, že jeho sešívaná epizoda končí. Po zisku domácího poháru, na němž se Flo přímo podílel třemi starty, tak odešel do Švýcarska. „Bude navždy v historii Slavie zapsán jako člen mistrovského týmu z roku 2017,“ loučil se s ním klubový web. Sešívaní navíc inkasovali za jeho odchod okolo 10 milionů korun.

Lausanne a návrat domů

Flo se posléze stal oporou švýcarského Lausanne, s nímž vyhrál druhou ligu. Před třemi lety se přesunul do druholigového norského Sogndalu, kde s fotbalem začínal. Dnes je čtyřiatřicetiletý obránce kapitánem svého mužstva a věří v postup svého týmu mezi norskou elitu. Na krátké, ale úspěšné působení v Česku tak může jen vzpomínat.

Vzpomínáte si na výkony prvního Nora v sešívaném dresu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články