Pohár hořkosti přetekl, Ščasný se musí pakovat

Ještě minulý rok se pod vedením nenáviděného italského kouče Andrea Stramaccioniho zdálo, že tuzemský fotbalový gigant z Prahy už nemůže klesnout hlouběji. Jak se ale říká, nikdy neříkej nikdy. V posledním týdnu se na Spartu Praha řítila jedna katastrofa za druhou. Nejprve ostudně prohrála na domácím hřišti se slabou Karvinou v rámci ligového kola a posléze je rozdílem třídy přejela konkurenční Slavia v MOL Cupu. Obě tyto skutečnosti zapříčinily, že se vedení klubu rozhodlo odvolat trenéra Zdeňka Ščasného, který si tak z pozice hlavního lodivoda rudých balí kufry už podruhé během několika let. Kdo jej na lavičce nahradí?

Sny o nejvyšších příčkách se postupně rozplynuly

Sparta jako každý rok vstupovala do sezóny jen s těmi nejvyššími ambicemi. Samozřejmě tomu uzpůsobila také investice do posil, v jejichž řadách se objevilo mnoho zvučných jmen. Nicméně ani velké osobnosti nezaručí, že se dostaví kýžený úspěch. V případě Sparty jsme na to s ohlédnutím na poslední roky dá se říct zvyklí. Ačkoli si koncem minulého roku Tomáš Rosický, sportovní ředitel klubu a bývalý skvělý záložník, pochvaloval spolupráci s koučem Ščasným, rok 2019 přílišnou radost ani jednomu z aktérů nepřinesl. Sparta se dál potácí ve výsledkové i herní mizérii, což se jasně potvrdilo v posledních dvou zápasech.

Bylo jasné, že takovou blamáž bude muset někdo odnést a jak už to tak ve Spartě bývá, jako první si kufry balí hlavní trenér. Místo po Zdeňku Ščasném dočasně převezme dosavadní asistent Michal Horňák. Jaké má momentálně s týmem ambice? Je pravda, že s ohledem na herní projev nemůže mít moc velké nároky. Prozatím bylo stanoveno, že za úspěch se pokládá udržení třetí pozice v tabulce. To ovšem není ani zdaleka tak lehkým úkolem, jak se na první pohled může zdát. V letošní sezóně se poprvé nejlepší šestice klubů popere v nadstavbové části a nutno podotknout, že soupeři do této fáze naskakují v mnohem lepší formě.

Vyjádření generálního ředitele klubu je jednoznačné

Bezprostředně po zápase se Slávií se k plánované změně na trenérské pozici vyjádřil i generální ředitel František Čupr, který na sociálních sítích sdílel tato slova:

„Situace po zápasech s Karvinou a na Slavii byla taková, že jsme museli udělat okamžité rozhodnutí. Dospěli jsme k tomu, že odvoláme trenéra, protože výsledky a předvedená hra byly velmi špatné. Budeme nyní zvažovat varianty obsazení pozice hlavního trenéra. Uvidíme, zda ho přivedeme ještě v průběhu nadstavbové části ligy, nebo až před nadcházející sezonou.“

Z vyjádření Čupra tedy můžeme usuzovat, že žádná konkrétní varianta dosud nebyla stanovena a vedení se jednoduše rozhodlo vařit z vody. Jedno je ovšem jasné – ani podle Čupra herní projev Sparty rozhodně „čupr“ není.

Foto: sport.de